نشست نقد و بررسی مجلات رشد کودک و نوآموز برگزار شد

ششمین جلسه از نشست‌های اندیشه‌ورزی رشد با موضوع «بررسی و ارزیابی مجلات رشد کودک و نوآموز» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، این برنامه با حضور مسعود تهرانی فرجاد، مهدی طهوری، لیلا سلیقه‌دار، فریبا بندی، فریبا کیا، مریم جلالی و علی‌اکبر زین‌العابدین به‌عنوان کارشناس مجری، مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، معاون تولید و انتشار مجلات رشد و سردبیران این دو نشریه برگزار شد. سایر کارشناسان دفتر انتشارات و فناوری آموزشی و علاقه‌مندان به حوزه کودک نیز به صورت وبینار در این جلسه شرکت کردند.

در این جلسه نقد و بررسی که با هدف بررسی ارتباط مجلات رشد کودک (برای مخاطبان پیش‌دبستانی و دانش‌آموزان پایه اول دبستان) و رشد نوآموز (برای دانش‌آموزان پایه دوم و سوم دبستان)با شاخص‌های شش گانه بررسی مجلات رشد برگزار شد، شماره 9  این دو مجله در سال تحصیلی 1400-1399 و شماره 1 در سال تحصیلی 1401-1400 در اختیار کارشناسان قرار گرفته بود تا هر یک از آن‌ها در خصوص میزان انطباق محتوای این دو مجله با حوزه‌‌های مختلفی که از سوی دفتر انتشارات و فناوری آموزشی مشخص شده بود نظرات خود را بیان کردند.

در ابتدای این نشست مسعود تهرانی فرجاد، سردبیر رشد آموزش پیش‌دبستانی در خصوص تطبیق محتوای این دو نشریه با ساحت‌های شش‌گانه تعلیم و تربیت شامل تربیت اعتقادی، تربیت اقتصادی، تربیت علمی، تربیت اجتماعی، تربیت هنری و تربیت بدنی مطالبی ارائه کرد.

سپس مهدی طهوری، نویسنده کودک و نوجوان در خصوص میزان تطبیق این دونشریه با اصول روزنامه‌نگاری مثل تیتر، سرکلیشه، زبان،   نگارش، تنوع قالب‌های نوشتاری و... با توجه به استانداردهای این گروه سنی پرداخت.

فریبا بندی و کوروش پارسانژاد، کارشناس گرافیک نیز در خصوص طراحی جلد، ترکیب بندی رنگ‌ها، صفحه‌آرایی، تصویرسازی، فونت مناسب و... در این دو نشریه مطالبی را ارائه کرد.

دکتر لیلا سلیقه‌دار، روانشناس و کارشناس حوزه تعلیم و تربیت نیز در تبیین محتوای این دو نشریه در خصوص بخش‌های مهارت افزایی، دانش افزایی و تجربه اندوزی کودکان توضیحاتی بیان داشت. 

دکتر مریم جلالی، استاد زبان و ادبیات دانشگاه شهیدبهشتی با گرایش ادبیات کودک و نوجوان نیز نتایج بررسی‌های انجام شده در خصوص مخاطب شناسی و میزان تناسب محتوا با علایق و استعدادهای مخاطبان این دو مجله را ارائه کرد.

همچنین فریبا کیا، کارشناس آموزشی ـ تربیتی از منظر میزان تطابق محتوای این دو مجله با برنامه مجلات رشد و رعایت این برنامه‌ها توسط این دومجله توضیحاتی ارائه کرد. 

در پایان این برنامه محمدابراهیم محمدی، مدیرمسئول نشریات رشد  به جمع‌بندی مباحث مطرح شده پرداخت.

انتهای پیام

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA