ضرورت آموزش مبانی تفکر، مهارتهای عقلانی و روش محک کردن

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، دکتر علیرضا عصاره با استناد به نظریه «دال»که می گوید سه عامل مبانی تفکر، مهارتهای عقلانی و روش محک کردن را باید آموزش داد، افزود: امروزه علوم و فناوری آنچنان سرعت و شتابی پیدا کرده است که نه تنها پایان سال، که گاهی در نیمه سال نیز ناگزیر به تجدید نظر و اصلاح برخی مطالب خواهیم بود.

وی اضافه کرد: هر چند عمر رشته برنامه ریزی درسی کوتاه و حداکثر به یک قرن می رسد ولی تعاریف متعددی از آن ارائه شده که این تعاریف نگرشهای گوناگون و سیر تحول رشته برنامه ریزی درسی را نشان می دهند. تعریف برنامه درسی باید بتواند تمام فراگیران در همه سنین و یادگیری را در همه موقعیتها را در بر گیرد.

عصاره تصریح کرد: در این راستا برنامه درسی بعنوان طرحی جهت آماده کردن مجموعه ای از فرصتهای یادگیری برای افراد تحت تعلیم است. اما دربسیاری از موارد، برنامه درسی از فهرستی از هدفهای آموزشی ومطالبی که در مدارس باید تدریس شود تجاوز نمی کند؛ البته درسالهای اخیر مفهوم برنامه درسی گسترش یافته است، تا آنجا که برنامه تفصیلی کلّیۀ فعالیتهای یادگیریِ یادگیرنده،انواع وسایل آموزشی، پیشنهاداتی در مورد راهبردهای یاددهی- یادگیری وشرایط اجرای برنامه که دانش آموز تحت رهبری وهدایت معلم در مدرسه وگاه خارج از آن برای رسیدن به هدفهای مشخص باید انجام گیرد را نیز شامل می شود.

سرپرست پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان این مطلب که در آستانه هفته پژوهش قرار داریم و جا دارد؛ معاونین محترم پژوهشی و روسای گروه های تحقیق و پژوهش با برنامه های متنوع از جمله تجلیل از پژوهشگران برتر، معلمان پژوهنده، ارائه یافته های پژوهشی و... با همکاری سایر نهاد های ذیربط اهتمام ورزند.

وی با تاکید بر عملیاتی کردن سند تحول بنیادین از طریق انجام تحقیقات کیفی با افزایش بهره وری، مدیریت و کاهش زمان اجرا و کاربردی کردن نتایج را خواستار شد.

دکتر عصاره ایجاد بانک اطلاعاتی از اقدام پژوهی های انجام شده و به روز رسانی و استمرار فعالیت های پژوهشی در رابطه با معلمان پژوهنده را گامی موثر در ارتقاء دانش معلمان و ترغیب آنان به فعالیت های پژوهشی ارزیابی نمود.

در ادامه این جلسه حضار نظرات و پیشنهادات خود را مطرح و به بحث و تبادل نظر پرداختند.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA