«فرزند کارآمد» به‌ جای «فرزند برتر کنکور» تربیت کنیم

فاطمه مهاجرانی سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان در گفت‌‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، اظهار داشت:‌ باید خانواده‌ها را به این موضوع توجه دهیم که به جای اینکه فرزند رتبه برتر کنکور تربیت کنند، فرزندی کارآمد و خوشحال تربیت کنند.

وی افزود: باید به خانواده‌ها، این امید را بدهیم که لزوماً اینکه دانش‌آموز تیزهوش داشته باشند کمک نمی‌کند که این فرد انسانی خوشحال و خوشبخت باشد.

مهاجرانی در خصوص «راهکارهای عملی شدن چنین فرهنگی در بین دانش‌آموزان و خانواده‌ها»، گفت: حقیقت این است که مدارس سمپاد به جهت حفظ کیفیت بعضاً فشارهایی به همراه دارد و غیرقابل انکار است.

وی یادآور شد: باید دانش‌آموزانی به این مدارس بیایند که درس خواندن را دوست داشته باشند و فقط صرف اینکه دانش‌آموز سخت‌کوشی هستند، وارد این مدارس نشوند.

وی در خصوص «تغییر در محتوای آزمون ورودی مدارس سمپاد»، گفت: آزمون‌ها به سمت کیفی شدن و سنجش برخی از هوش‌ها در حال حرکت است؛ البته  در برخی حوزه‌ها نیازمند راهکارهایی هستیم که دانشجویان و دانشگاهیان می‌توانند به ما کمک کرده و راهکارهایی برای اینکه بدانیم چگونه می‌شود هوش‌های چندگانه دانش‌آموزان را سنجش کنیم، ارائه دهند چرا که امکان تست‌های رو در رو برای قریب 200 هزار متقاضی حضور در مدارس سمپاد وجود ندارد.

سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان در خصوص «وضعیت دبیران شاغل در مدارس سمپاد»، عنوان کرد: وقتی تصمیمی مبنی بر گرفتن اختیارات یک مرکز گرفته می‌شود، بروز چنین اتفاقاتی از تبعات این تصمیم‌گیری بالادستی است.

مهاجرانی گفت: وقتی مدارس سمپاد از چتر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان خارج شده و زیرمجموعه آموزش و پرورش می‌شود و از طرف دیگر در سیستم آموزش و پرورش به این مدارس اعلام می‌شود به دلیل اینکه از دانش‌آموزان شهریه می‌گیرید دیرتر به شما معلم می‌دهیم، چنین چالش‌هایی شکل می‌گیرد البته ما سعی می‌کنیم با کیفی کردن مدارس این موضوع را مدیریت کنیم.

وی در خصوص اینکه «برخی والدین به دلیل نداشتن بنیه مالی نمی‌توانند دانش‌آموزان خود را در این مدارس ثبت‌نام کنند»، تأکید کرد: اگر دانش‌آموزی به مدارس سمپاد مراجعه کند و اعلام کند به دلیل نداشتن پول نمی‌تواند در این مدارس ثبت نام کند، حتماً این دانش‌آموز مورد حمایت ما قرار می‌گیرد به شرطی که توانسته باشد در آزمون‌های ورودی نمرات لازم را کسب کرده و قبول شده باشد.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA