شهید حُجَجی حسرت شنیدن یک آه را بر دل جلادان مستکبر و حامیان مُرتجع منطقه گذاشت

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، حجت الاسلام و المسلمین دکترمحی الدین بهرام محمدیان در گفتگو با دبیر جشنواره بزرگداشت شهید حججی، اظهار کرد: صلابت و مهابت نگاه شهید حججی آنگاه که با دستانی بسته رو به مسلخ می رود، در حافظه تاریخی همه انسانهای آزاده برای همیشه برای همیشه خواهد ماند.

او که از کنار سروهای تنومند شهادت، رویش‌های جدید در میدان جهاد قد برافراشته‌ و یکی از پیشگامان شهادت شهید حججی است که حسرت شنیدن یک آه را بر دل جلادان دست آموز استکبار جهانی و نوکران حلقه به گوش منطقه ای اش گذاشت.

او نرفته، بلکه بازآمده تا ملّتی را به قیام دائم علیه ظلم و بیدادگری فراخواند و با تاسی از سرورآزادگان جهان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، هرچه داشت در طبق اخلاص تقدیم معبود خویش نماید و چنین شجاعت و شهامتی باید برای دانش آموزان امروز و نسل های آینده به عنوان الگو و اسوه ای ارزشمند و قابل تاسی معرفی شود و جشنواره و کتاب درسی از موقعیت هایی است که می تواند در ترویج ارزشهای اسلامی و فرهنگ ایثار، عدالت خواهی، ظلم ستیزی و شهادت طلبی ایفای نقش نماید.

دکتر محمدیان با اشاره به آیه شریفه «ولکم فی رسول الله اسوه حسنه»، اضافه کرد: در اسلام رفتار پیامبران به عنوان اسوه معرفی شده که یکی از آنان ابراهیم خلیل الله علیه السلام است که علاوه برمشقت های فراوانی که در ساخت کعبه به عنوان بنیانگذار توحید متحمل شد، ماموریت می یابد فرزند نوجوان خود را (که آنهم در دوران پیری، خداوند به وی عطا فرموده) قربانی کند. 

وی با اشاره به قصص قرآن کریم، اضافه کرد: هدف از بیان این قصص معرفی شاخص و نمونه ای از رفتار مرضی حق تعالی است که به رشد و تعالی انسان ها منجر خواهد شد. و چنین شدنی دور از ذهن نیست. زیرا صرف نظر از عصمت و نبوت انبیاء است که آنها را از دیگر انسانها ممتاز می کند، در بعد جسمانی پیامبران نیز از همین مردم و درمیان مردم و با مردم بوده اند. «انا بشر مثلکم یوحی الی»، «من انفسکم»، «فیکم»، «من الناس».

دکتر محمدیان با اشاره برخی مسائل شبهه انگیز که دررسانه ها و فضای مجازی منتشر می شود، افزود: آنها ادعا می کنند؛ اینگونه مسائل مربوط به گذشته دور است و حالا زمانه تغییر کرده است. ما هم قبول داریم که زمانه تغییر کرده، اما همچنان ارزش هایی مانند حق طلبی، عدالت جویی، صداقت، حسن خلق و... به قوت خود باقیست و به اعتقاد ما حضرت حجت ابن الحسن (مهدی موعود)، عجل الله تعالی فرجه الشریف نمونه حی و بارز جامع کمالات انبیاء و اسوه ای است که می توان از رهنمودهای ایشان بهره برد.

وی شهیدان 8 سال دوران دفاع مقدس را مصداقی عینی از الگوگیری از سرور آزادگان جهان دانست که ترک یار و دیار کردند و جان برکف اخلاص نهاده به مصاف دشمن متجاوز تا دندان مسلح مورد حمایت مستکبران عالم و مرتجعین منطقه شتافتند. در عصر حاضر نیز هنگامی که احساس کنند کیان اسلام و اهل بیت علیهم السلام در معرض تجاوز بیگانگان است، خالصانه و با شجاعت پا در میدان مبارزه خواهند گذاشت و شهید حججی نمونه بارزی از این رویش های اسلامی و انقلابی است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، «دفاع» را حقی طبیعی، مشروع  و قانونی توصیف کرد که به حکم غریزه حتی در بین حیوانات نیز وجود دارد، تصریح کرد: هیچکس نمی تواند و حق ندارد کسی را را که از خانه و کاشانه خود در برابر متجاوزان دفاع می کند مورد ملامت قرار دهد. به ویژه آن که در شرع مقدس چنین کسانی عنوان «شهید» پیدا کرده اند و «شهید» یعنی زنده و جاوید و نظاره گر« ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا، بل احیاء عند ربهم یرزقون». به دیگر سخن یعنی کسی که از مال و جان و فرزند خود و هرآنچه رنگ تعلق پذیرد آزاد کرده و به همه تعلقات مادی پشت پا زده و برای یاری حق به میدان مبارزه با متجاوزان رفته است.

وی با اشاره به وجود بنای یادبود سرباز گُمنام در بسیاری از کشورها و ساخت داستانهای تخیلی و غیر واقع مثل «فطرس فداکار» که با فروکردن انگشت خود در سد مانع نشت آب شده! برای الگوگیری دانش آموزان، اضافه کرد: خوشبختانه تاریخ اسلام و دوران دفاع مقدس ما سرشار از وجود افرد واقعی و حقیقی مثل شهید فهمیده ها، سهام خیام ها، شهید حججی ها است که می توانند برای دانش آموزان به عنوان اسوه معرفی شوند. شهیدانی که ظلم و تجاوز به حریم اهل بیت علیهم السلام را برنتافته و برای کوتاه کردن دست متجاوزان به آنسوی مرض ها می شتابند. این ها ارزشهای انسانی و غرور ملی را حفظ کرده اند. افتخار آفرینی کرده اند.

دکتر محمدیان شناخت و معرفت نسبت به پروردگار را عاملی مهم دانست که نه تنها دل کندن از مال و منال و خانواده و تحمل درد و رنج را آسان می کند، که در مرتبه کمال یافته آن، فرد از موفقیت در انجام تکلیفی که به موجب فرمان حق تعالی به او واگذار شده، از درد و رنج لذت نیز می برد. شاید به همین دلیل بود که یاران ابا عبدالله الحسین علیهم السلام برای رفتن به میدان بر یکدیگر سبقت می جستند. اینها متحول شده اند. درد شمشیر را احساس نمی کنند. کما این که شهیدی گفته بود؛ اگر شمع آجینم کنید حسرت شنیدن یک آه را بر دلتان خواهم گذاشت.

وی درخصوص چگونگی ارائه اینگونه مطالب نیز گفت: زبان هنر یکی از بهترین روش هاست، شعر می تواند سنگین ترین مفاهیم را در قالبی نرم و لطیف به مخاطب منتقل نماید. مثلا بیدل چه با لطافت این معنا را بیان کرده است « در جهان بی‌نیازی جز شهادت باب نیست *** شمع‌سان چندان که مقدورت بود بردار سر» و یا « برنتابد وادی تسلیم ما گردنکشی*** همچو نقش پا در این ره می‌شود هموار سر» ضمن آن که استفاده از فناوری روز به صورت کلیپ و فیلم نیز با توجه به سن دانش آموزان مفید خواهد بود.

دکتر محمدیان نادیده گرفتن واژه شهادت در کتب درسی به بهانه ترویج خشونت را توطئه استعمار برای توجیه استعمار و غارت اموال مستضعفان معرفی کرد و سه کلید واژه عشق، عرفان و حماسه را از وجوه مشترک بین همه شهدا دانست که با چاشنی شهامت و شجاعت درآمیخته و کاری کرده کارستان. در واقع شهید با حکمت متعالیه ای که در سایه «عرفان» به آن دست یافته هرگز نمی تواند تجاوز و ستمکاری را ببیند و دَم بر نیاورد.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA