در آستانه چهلمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی، گزارش عملکرد سایت فارسی سازمان پژوهش منتشر شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در آستانه چهلمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی، گزارش عملکرد سایت فارسی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که دهم دی ماه 1393 در قالب جدیدی طراحی و راه اندازی شده بود، منتشر شد.

در این گزارش اجمالی آمده است:

درسایت جدید تا کنون 6163  عنوان محتوا بارگذاری شده که میانگین روزانه آن هفت ممیز نود وشش صدم عنوان (7/96) در روز است. در حالی که میانگین بارگذاری مطالب در سال 1393) 2 تا 3 عنوان در هفته بوده است.

همچنین  تعداد کل بازدیدکنندگان از سایت فارسی تا کنون 7168738  هفت میلیون و یکصد و شصت وهشت هزار و هفتصد و سی هشت نفر می باشد که میانگین بازدید روزانه آن بالغ بر 9262 نههزار و دویست و شصت و دو نفر می باشد. در حالیکه در گذشته میانگین تعداد بازدیدکنندگان از سایت به ندرت به صد نفر در روز می رسید.

تنوع مطالب با اولویت بخشیدن به مقالات علمی پژوهشی

 محتوای بارگذاری شده در سایت قبلی اکثرا صِبغه خبری داشت که این رویکرد در سایت جدید، به سمت ارائه مقالات و یافته های علمی- پژوهشی سوق داده شده است و این اقدام موجب بالارفتن فراوانی بازدید کننگان از سایت شده است.

زیرا یکی از دلایل موثر در افزایش، جذب و نگهداری مخاطبان، تنوع مطالب، با ملاحظه «ضریب نفوذ» بین مخاطبان و به روزرسانی مطالب بارگذاری شده است، که در این راستا علاوه بر امکان بارگذاری اخبار سازمان، نظام های آموزشی در سایر کشورها، تازه های کتاب، مقالات، مجلات، فراخوان های علمی- پژوهشی، گفتگوی هفته، ویژه نامه و پیشخوان روزنامه، امکان نقد و نظر نیز فراهم شده است. 

ضرورت ذائقه شناسی مخاطب:

 نکته حائز اهمیت آن است که بررسی عملکرد سایت طی 3 سال و 40 روز اخیر نشان می دهد: به رغم کثرت و تنوع خبرها(3687 خبر)، ذائقه مخاطبان بیشتر به سمت مقالات و یافته های پژوهشی گرایش دارد. شاید علت اصلی آن توجه به جایگاه و ماموریت های سازمان پژوهش باشد. زیرا مخاطبان عمدتا فرهنگیان، پژوهشگران و یا دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا هستند که برای تدوین پیشینه و یا تکمیل ادبیات طرح های تحقیقاتی و یا پایان نامه های دانشجویی خود به سایت سازمان پژوهش مراجعه می نمایند.

شاهد مثال مقاله علمی- پژوهشی«9 روش برای افزایش توانایی مغز و بالابردن سطح هوش» برگرفته از سایت BerainPower.ir که در تاریخ 19 مردادماه 1394 بارگذاری شده است با یکصدوپنجاه و یک هزار و ششصد و هفتاد و یک (151670) نفر مشاهده گر و میانگین روزانه 196 نفر رتبه اول را به خود اختصاص داده است. در حالی که اولین خبر که با عنوان «رونمایی از کتاب های درسی جدید التألیف » در تاریخ  1393/06/09   تقریبا یکسال قبل از آن بارگذاری شده است تنها 72 نفر بازدید کننده داشته است. مقایسه تاریخ بارگذاری مطالب نشان می دهد؛ کیفیت مطلب مهمتر از تاریخ بوده زیرا «کتابهای درسی جدید التالیف» در سال 93 بارگذاری شده، درصورتیکه مقاله «9 روش برای افزایش توانایی مغز و بالابردن سطح هوش» درسال 94 . درعین حال که یکسال سابقه بیشتر دارد، اما 111460 اختلاف بازدید کننده دارد. به عبارت دیگر فاصله مقاله علمی- پژوهشی «9 روش برای افزایش توانایی مغز و بالابردن سطح هوش» با مطلبی که در رتبه دوم فهرست قرار گرفته است بیش از 111460  می باشد.

  جدول عملکرد واحد خبر :

در مجموع 6163  عنوان انواع محتوا(اعم از خبر، مقالات، یافته های پژوهشی، معرفی کتاب، معرفی مجلات، گزارش بازتاب اخبار، اموربین الملل، گزارش تصویری، نقد و نظر، یادداشت، گفتگوی هفته، ...) در سایت بارگذاری شده، تنها 43 عنوان آن بالای 1000 نفر مشاهده گر داشته است که دراین بین چهار مورد 1- «دوره کاردانی حذف شد» و 2- «مقام معظم رهبری: زیر بار سند 2030 نخواهیم رفت»، 3- «ساختار نظام آموزشی سنگاپور» و 4- «فراخوان جذب کارشناس پژوهشی در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی» در سال 1396 بارگذاری شده است.

در جدول ذیل محتواهای با بیش از 1000 نفر مشاهده گر فهرست شده است که در بین آن ها تنها 2 خبر به چشم می خورد و مابقی مقاله و یا مضامین علمی- پژوهشی است.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA