«الگوی هدف گذاری برنامه درسی فطرت گرایی توحیدی» بررسی و تبیین شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، سید نصرت الله فاضلی دبیرشورای هماهنگی علمی سازمان پژوهش، اظهار کرد: نشست علمی- پژوهشی«الگوی هدف گذاری برنامه درسی فطرت گرایی توحیدی» با ارائه استاد گرانقدرحجت الاسلام والمسلمین دکترعلی ذوعلم صبح امروزچهارشنبه 25 بهمن ماه 96 از ساعت 9:30 الی 12 در سالن اجتماعات سازمان (ساختمان ایرانشهر طبقه هشتم) برگزار  شد.

وی با اشاره به جدول و الگوی مفهومی هدفگذاری که در تدوین سند تحول بنیادین و متعاقب آن در برنامه درسی ملی مورد استفاده قرار گرفته است، افزود: اساسا تعلیم و تربیت تابعی از مبانی اعتقادی است و این معنا در همه کشور ها مورد توجه برنامه ریزان قرار دارد که در جمهوری اسلامی ایران براساس مبانی نظری وحیانی، دستیابی به مراتبی از حیات طیبه به عنوان هدف غایی در نظر گرفته شده است و آموزش و پرورش اولین دستگاهی است که در این زمینه به صورت نظام مند گام برداشته است. زیرا از آغاز ابتناء بر اسلام ناب محمدی مورد تاکید بوده، نه قرائت های سلفی، داعشی و آمریکایی.

البته برای دستیابی به هدف غایی که بی همتاست، هدف های کلی، هدف های تفصیلی و هدفهای جزیی تعریف شده که تحقق هدف غایی را تسهیل می نماید.

ذوعلم اضافه کرد: تحقق ارزش‌ها و آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی مستلزم تلاش همه‌جانبه در تمام ابعاد فرهنگی، علمی، اجتماعی و اقتصادی است. احراز عرصه تعلیم و تربیت از مهمترین زیرساخت‌های تعالی پیشرفت همه‌جانبه کشور و ابزار جدی برای ارتقاء سرمایه انسانی شایسته کشور در عرصه‌های مختلف است. به این ترتیب تحقق آرمان‌های متعالی انقلاب اسلامی ایران مانند احیای تمدن عظیم اسلامی، حضور سازنده، فعال و پیشرو در میان ملت‌ها و کسب آمادگی برای برقراری عدالت و معنویت در جهان در گرو تربیت انسان‌های خردمند، عالم متقی و آزاده و اخلاقی است. تعلیم و تربیتی که تحقق بخش حیات طیبه، جامعه عدل جهانی و تمدن اسلامی ایرانی باشد در پرتو چنین سرمایه انسانی متعالی است که جامعه بشری آمادگی تحقق حکومت جهانی انسان کامل را یافته و در سایه چنین حکومتی ظرفیت و استعدادهای بشر به شکوفایی و کمال خواهد رسید.

وی عقلانیت را محور اصلی کلیه فعالیت ها دانست که 4 عنصر ایمان، علم ، عمل و اخلاق بر پایه آن به استواری مطلوب می رسند. زیرا در حدیث آمده است؛ لادین لمن لاعقل له

مشروح این خبر به محض آماده شدن به استحضار خواهد رسید.

2
امتیاز: 2 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA