ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در کتابهای درسی تمام پایه‌های تحصیلی گنجانده شده است

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، محمدرضا رزاقی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در همین رابطه و به منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یادواره شهدای دانش آموز با محوریت شهید فهمیده و با شرکت 5 هزار و 500 دانش آموز در مرقد مطهر امام راحل (ره) برگزار شد.
وی ادامه داد: مدارس را ملزم کرده ایم به مساله ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با رویکرد یادگیری توجه داشته و مجموعه فعالیت‌های پرورشی، فرهنگی مدارس بر این اساس طراحی و اجرا شود.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت آموزش و پرورش بیان داشت: ما دو گروه دانش آموز در مدارس شاهد داریم؛ گروه اول فرزندان ایثارگران و گروه دوم فرزندان غیر ایثارگر وابسته به مجموعه شاهد و دانش آموزانی هستند که از شرایط و ویژگی خاص برخوردارند.
رزاقی تصریح کرد: در ابتدای فعالیت مدارس شاهد تاکید بر این بود که فرزندان شهدا، آزادگان و جانبازان در این مدارس تحصیل کنند اما در ادامه به این نتیجه رسیدیم که دانش آموزان شاهد باید در تعامل با دیگر دانش آموزان فعالیت کنند لذا در مصوبه بعدی امکان تحصیل دانش آموزان دارای ویژگی های آموزشی، پرورشی و فعالیت های خاص فراهم شد.
وی اظهار داشت: در سال تحصیلی کنونی 243 هزار و 52 نفر برای ورود به پایه های اول، هفتم و دهم پیش ثبت‌نام کردند که از این تعداد 63 هزار و 354 نفر در پایه اول ابتدایی، 99 هزار و 229 نفر در پایه هفتم و 80 هزار و 469 نفر پیش ثبت نام کردند که در نهایت 29 هزار و 268 نفر در پایه اول ابتدایی، 36 هزار نفر در پایه هفتم و 35 هزار و 785 نفر در پایه دهم ثبت نام شده و اکنون مشغول به تحصیل هستند.

*تحصیل بیش از 379 هزار دانش آموز در یک هزار و 350 مدرسه شاهد
مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت آموزش و پرورش بیان داشت: از سه سال گذشته تاکنون ثبت نام مدارس شاهد از طریق سامانه سجا (سامانه جامع ایثارگران) صورت می گیرد.
رزاقی ادامه داد: با راه اندازی این سامانه روند ثبت نام و تمامی اطلاعات و داده ها شفاف و دقیق انجام می شود و بسیاری از مشکلات اداره کل شاهد و ایثارگر در استان ها مرتفع شده است.
وی با بیان اینکه استقبال از مدارس شاهد بسیار زیاد و ظرفیت آنها محدود است، افزود: در مجموع یک هزار و 350 مدرسه شاهد با 13 هزار و 894 کلاس درس در سراسر کشور فعالیت دارند که از این تعداد 559 مدرسه ابتدایی با 6 هزار و 155کلاس، 394 مدرسه متوسطه اول با سه هزار و 640 کلاس و 397 مدرسه متوسطه دوم با چهار هزار و 99 کلاس هستند.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت آموزش و پرورش تعداد دانش آموزان در دوره ابتدایی را 175 هزار و 421 نفر، دوره متوسطه اول 103 هزار و 471 نفر و دوره متوسطه دوم را یکصد هزار و 213 نفر اعلام کرد و یادآور شد: در مجموع اکنون 379 هزار و 105 دانش آموز در تمامی پایه های تحصیلی مدارس شاهد مشغول به تحصیل هستند.
رزاقی تصریح کرد: از این تعداد دانش آموز 194 هزار و 464 نفر از جامعه ایثارگری شامل 97 هزار و 502 دانش آموز پسر و 96 هزار و 962 دانش آموز دختر هستند.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت آموزش و پرورش بیان داشت: علاوه بر دانش آموزان جامعه ایثارگری، 23هزار و 452 دانش آموز شامل 11 هزار و 627 دانش آموز دختر و 11 هزار و 825 دانش آموز پسر نیز در قالب طرح «پراکنده» داریم که از جامعه ایثارگری بوده اما به دلایلی همچون دوری مسافت در مدارس شاهد تحصیل نمی کنند.
رزاقی افزود: در قالب این طرح، به ازای هر دانش آموز دو ساعت معلم راهنما به منظور نظارت مستمر بر روند آموزشی، پرورشی، انضباطی و رفتاری این دانش آموزان به مناطق مختلف اعزام می شود و این معلمان دانش آموزانی که نیاز به مشاوره یا کلاس های خصوصی داشته باشند را به بنیاد شهید معرفی خواهند کرد.
وی بیان داشت: در کنار مدارس شاهد و طرح پراکنده، همچنین 292 مدرسه ایثارگری با 40 هزار و 162 دانش آموز فعالیت دارند که تراکم دانش آموزان در این مدارس شامل خانواده شهدا، آزادگان، رزمندگان و بسیجیان فعال است.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش در مجموع دارای چهار هزار و 900 شهید فرهنگی شاغل و بازنشسته، 680 شهید تربیت معلم، 270 نفر جانباز 70 درصد و بالاتر، 999 جانباز 50 تا 69 درصد، هفت هزار و 853 جانباز 25 تا 49 درصد، 15 هزار و 942 جانباز تا 25 درصد، چهار هزار و 396 آزاده و 52 هزار و 306 رزمنده است.
رزاقی افزود: همچنین این وزارتخانه 36 هزار دانش آموز شهید، سه هزار و 473 همسر مراقب جانباز، یک هزار و 602 همسر شهید، 15 هزار و 284 فرزند شهید، 252 پدر شهید، 163 مادر شهید، هفت هزار و 614 برادر شهید، 9 هزار و یک خواهر شهید دارد.

* کیفیت بخشی آموزشی، پرورشی و اجرایی رویکرد جدید مدارس شاهد است
وی به بیان اینکه رویکرد جدید اداره کل شاهد و ایثارگر وزارت آموزش و پرورش کیفیت بخشی آموزشی، پرورشی و اجرایی مدارس شاهد است، اظهار داشت: به منظور عملیاتی کردن این رویکرد عنوان «ایجاد سبک منسجم در مدارس شاهد» را انتخاب کرده و با توانمندسازی مدیران مدارس در قالب برگزاری کارگاه های آموزشی در راستای استانداردسازی به پیش می رویم.
مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت آموزش و پرورش بیان داشت: با توجه به اینکه سال آینده دانش آموزان وارد پایه دوازدهم می شوند و ما دوره پیش دانشگاهی نداریم و ساعات آموزشی به 39 ساعت در هفته افزایش می یابد تمامی مدیران مدارس شاهد در دوره متوسطه دوم که 400 نفر هستند در قالب هفت قطب شامل آذربایجان غربی، خراسان رضوی، مازندران، لرستان، اصفهان، کرمان و تهران آموزش های لازم را به منظور چگونگی گذراندن این پایه و برنامه های سال آینده فرا می گیرند.
رزاقی تصریح کرد: قرار نیست مدارس شاهد نوعی از مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و یا عادی دیده شود بلکه این مدارس به منظور ارتقای سطح دانش جامعه ایثارگری در نظر گرفته شده و دغدغه اصلی آن ورود موفق این افراد به دانشگاه ها و بخش های مهارتی است.

* کسری بودجه 408 میلیارد تومانی با بازگشت به کار 17 هزار جانباز
مدیر کل امور شاهد و ایثارگر وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برنامه ششم توسعه اسفندماه 96 به تصویب رسید حال آنکه بودجه این وزارتخانه آذرماه بسته شده است، گفت: از جمله مواردی که در این بودجه دیده نشده، بازگشت به کار حدود 17 هزار جانباز است که در صورت تحقق این امر با اختلاف حقوق 408 میلیارد تومانی در سال آینده مواجه خواهیم شد.
رزاقی اضافه کرد: همچنین ارتقای مدرک 70 هزار رزمنده از دیگر مواردی است که در برنامه ششم توسعه دیده شده اما ردیف بودجه ای در سال 97 برای آن در نظر گرفته نشده است.
وی در خصوص میزان افزایش شهریه مدارس شاهد برای سال تحصیلی آینده نیز بیان داشت: دستورالعمل ثبت نام و میزان شهریه آماده شده که باید به تصویب شورای ستاد مرکزی برسد و در رابطه با جزئیات این امر سال آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA