آموزش و پرورش استان اردبیل در شاخص های کمی و کیفی بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان اردبیل، برات سلیمی که در برنامه کفتگوی خبری صدا و سیمای مرکز اردبیل حضور داشت اظهار داشت: برنامه های وزارت آموزش و پرورش بر اساس برنامه چشم انداز بیست ساله، سند جامع علمی کشور و نیز سند تحول بنیادین تدوین شده است.

سلیمی با بیان اینکه در شاخص هایی که شورای عالی آموزش و پرورش مصوب شده است دو شاخص کمی و کیفی مد نظر می باشد، گفت: اگر این دو شاخص در اموزش و پرورش مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد مطمئنا مشکلات بسیاری حل خواهد شد.

وی با استناد به آمار و ارقام موجود، خاطر نشان ساخت: آموزش و پرورش استان از لحاظ کمی بسیار موفق عمل کرده است بطوریکه در تراکم کلاسی میانگین استان 15.56 است در حالیکه میانگین کشوری 20 درصد می باشد.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی همچنین وضعیت استان اردبیل را در بحث شاخص های کیفی مطلوب عنوان کرد و تصریح نمود: یک ششم پرسنل آموزش و پرورش استان دارای مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر هستند.

برات سلیمی با بیان اینکه تعلیم و تربیت در اموزش و پرورش بر اساس ساحت های سند تحول بنیادین انجام می شود، گفت: یکی از ساحت های این سند، ساحت علمی و فناوری می باشد که استان اردبیل در سال های اخیر با برنامه ریزی هایی منسجم سعی کرده است جایگاه خود را در کنکور سراسری ارتقا ببخشد.

سلیمی در بیان عواملی که موجب کاهش رتبه استان اردبیل در کنکور می شود، اظهار داشت: 68 درصد از شرکت کنند گان در کنکور استان اردبیل را پشت کنکوری ها تشکیل می دهند که این مورد درضد قبولی دانش آموزان را کاهش می دهد.

وی در ادامه عدم وجود ظرفیت کافی و نیز رشته های متنوع تحصیلی در دانشگاه های اردبیل همچنین عدم قطب بندی صحیح استان اردبیل طبق مصوبه سال 69 را از دیگر مشکلات کنکور استان عنوان کرد.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی با اشاره به هدایت تحصیلی دانش اموزان ادامه داد: مراکز مشاوره برای راهنمایی دانش آموزان جهت انتخاب رشته مورد نظر دایر شده است.

برات سلیمی توزیع کتاب های کمکی کنکور و نیز عقد تفاهم نامه با موسسه بنیاد علوی از دیگر اقداماتی دانست که برای پیشرفت تحصیلی دانش آموزان استان انجام شده است.

سلیمی همچنین با اشاره به اینکه روند گرایش دانش آموزان استان به رشته علوم تجربی رو به کاهش می باشد، گفت: با برنامه هایی که در دست اقدام است در نظر داریم دانش آموزان را در سال های آتی به رشته های فنی حرفه ای و کار دانش هدایت کنیم.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA