معرفی رشته «تعمیر دستگاه‌های پزشکی»در شاخه کاردانش

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ رشته «تعمیر دستگاه‌های پزشکی» در زمینه صنعت از گروه برق و رایانه قرار دارد.

*معرفی رشته

گسترش روزافزون علم و تکنولوژی خصوصاً در جنبه‌های مختلف زندگی از جمله پزشکی، امری انکارناپذیر است؛ بدیهی است توسعه علم پزشکی بدون وجود تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی مختلف غیرممکن است و به نوعی رشد این علم را می‌توان مدیون وجود دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی دانست.

همکاری پزشکان با مهندسان پزشکی و تعمیرکاران تجهیزات پزشکی عامل اصلی توسعه این تجهیزات و پیدایش روش‌های نوین درمان و کنترل بسیاری از بیماری‌ها بوده است و نیز داشتن آگاهی کافی در مورد نحوه عملکرد و رفع اشکال این دستگاه‌ها کمک شایانی در پیشبرد تکنولوژی این دستگاه‌ها می‌کند.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی و نیز دروس شایستگی‌های غیرفنی شامل الزامات محیط کار (پایه دهم) و مدیریت تولید یا کاربرد فناوری‌های نوین (پایه یازدهم) و اخلاق حرفه‌ای (پایه دوازدهم) ،دروس شایستگی‌های فنی شامل استانداردهای کاربر رایانه، طراح و تحلیل‌گر مدارات دیجیتال و تعمیر دستگاه‌های پزشکی و بیمارستانی را در این دوره سه ساله خواهند گذراند.

*آینده تحصیلی و شغلی

هنرجویان بعد از فراغت از تحصیل می‌توانند متناسب با رشته خود در مقطع کاردانی آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای یا دانشگاه آزاد و یا دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی ادامه تحصیل دهند.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند از عهده تعمیر و بررسی دستگاه‌های تخصصی رشته‌های رادیولوژی، دندانپزشکی، اطاق عمل، سیستم‌های مراقبت پزشکی، فیزیوتراپی و ارتوپدی، سونوگرافی، اندوسکوپی و ارولوژی، چشم و گوش و حلق و بینی، ساکشن، MRI و سی‌تی اسکن برآیند و در نتیجه می‌توانند در بخش تعمیر و پشتیبانی بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های مختلف و مراکز سونوگرافی و یا شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات پزشکی و... اشتغال داشته باشند.

*ساعت آموزش

رشته «تعمیر دستگاه‌های پزشکی» دارای 114 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت شایستگی‌های عمومی، 61 ساعت شایستگی‌های فنی، 2 ساعت شایستگی‌های پایه و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «ریاضی 1 متشکل از 2 واحد نظری»، «کاربر رایانه متشکل از 3 واحد نظری و 5 واحد عملی»، «طراح و تحلیل‌گر مدارات دیجیتال متشکل از 7 واحد نظری و 7 واحد عملی»، «تعمیر دستگاه‌های پزشکی و بیمارستانی متشکل از 19 واحد نظری و 13 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA