«کنکور» اهداف آموزشی مدارس را دگرگون کرده است

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, محمود امانی طهرانی در نشست با اصحاب رسانه، اظهار کرد: اگر می‌گوییم کتاب درسی آینده یک ملت است باید دید آینده‌نگر داشته باشیم و در بخش کتاب‌های درسی به این مسئله ایمان داریم در بحث سازماندهی فکری و محتوایی کتاب, روش‌ها و آماده‌سازی اقدامات خوبی انجام شده است.

وی افزود: در دهه 70 کتاب‌ها به حافظه محوری دامن می‌زد و مطالعه عمیق سه ساله انجام دادیم تا دنیا در بحث آموزش چه اقداماتی انجام می‌دهد و کتاب‌ها را یا رویکرد خلاقیت و پرسشگری تغییر دادیم و دانش‌آموز منفعل به دانش‌آموز فعال تبدیل شد.

مدیرکل دفتر تالیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش گفت: کتاب‌های فارسی, ریاضی و مطالعات اجتماعی تغییرات چشمگیری داشته است و کتاب‌ها به لحاظ محتوا, روش و آماده‌سازی تغییرات بسیاری کرده است اما در نگاه به آینده مشخص می‌شود چقدر باید راه برویم و در وزارت آموزش و پرورش نوع عملکرد در حیطه کتاب‌های درسی نسبت به جاهای دیگر مطلوبتر بوده است.

امانی طهرانی بیان کرد: وضعیت کتاب‌های درسی آموزش و پرورش را با آموزش عالی مقایسه کنید. درس مدیریت خانواده و سبک زندگی در پایه دوازدهم بررسی شد و قبل از تدوین و پس از تدوین نیازسنجی از آن صورت گرفت و شاید علت نقدها به دلیل این باشد که ما در ارائه کارها کوتاهی کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه استاندارد برای بازبینی کتاب هر 5 سال است, گفت: هر کتاب قبل از انتشار مرحله اعتبارسنجی توسط 64 معلم را در کشور طی می‌کند و پس از جمع‌آوری نظرات آنها کتاب اولیه تدوین شده و سال اول اجرای آزمایشی است و پس از رصد کتاب اصلاح می‌شود. کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای در سال اول رصد شد و پس از آن برای 5 سال اجرا می‌شود.

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌‌های درسی وزارت آموزش و پرورش، ادامه داد: تلفیق کتاب‌های درسی امر دشواری است و طراحی موقعیت یادگیری بسیار دشوار است. تمام کتاب‌های درسی به نوعی مسئله محور شده‌اند.

امانی طهرانی خاطرنشان کرد: سازمان سنجش صرفا اجرایی و نگاه پژوهشی و علمی برای برگزاری کنکور با آسیب کمتر را ندارد و سوالات طراحی شده کنکور برای درس دینی امسال انتقادات بسیاری به همراه داشت و جلسات مختلفی را درباره کاهش آسیب کنکور داشتیم. هم اکنون کنکور درحال دگرگون کردن آموزش‌های ماست.

وی افزود: هر کتابی که در کنکور اهمیتی ندارد در مدارس کنار گذاشته می‌شود.

مدیرکل دفتر تالیف کتاب‌های درسی آموزش و پرورش گفت: شایعات کتاب‌های درسی را فضای مجازی دامن می‌زند و سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نمی‌تواند بر روی موج‌های سیاسی حرکت کند و بر عمق سیاست یعنی قانون اساسی, جایگاه رهبری و نهادهای قانونی نظام و روحیه استکبارستیزی است.

وی بیان کرد: در دوره ابتدایی 41 کتاب رسمی در 5 هزار صفحه داریم که صدها موضوع را پوشش داده‌ایم و اگر فردی ذره‌بین گذاشت که این اسم از اینجا برداشته شده است دارای اهداف خاص است. موضوع ارزش‌ها, کار و اقتصاد مقاومتی, دفاع مقدس, ولایت فقیه و انقلاب اسلامی, فرهنگ ایثار و شهادت و سبک زندگی ایرانی و اسلامی فرارشته‌ای بوده و در کتاب‌های درسی توزیع شده است.

امانی طهرانی خاطر نشان کرد: اینکه بگوییم کتاب‌های درسی به این مسائل بی‌اعتناست و افرادی که کتاب‌ها را تدوین می‌کنند به این مسائل بی‌اعتنا هستند, صحت ندارد و سال گذشته گفتند در کتاب اول دبستان رابطه نامشروع را آموزش می‌دهند و وقتی بررسی کردیم مشخص شد کتاب درسی نیست و محتوایی که در کتاب بود مصداق چنین اقدامی نبود.

مدیرکل دفتر تألیف کتاب‌های درسی وزارت آموزش و پرورش درباره محتوای درسی ویژه اهل تسنن، خاطر نشان کرد: مبنای حرکت ما قانون اساسی است و در این قانون حقی برای تمام ایرانیان وجود دارد از گذشته در سازمان به مسئله مناسب‌سازی محتواهایی که نیاز به متناسب‌سازی دارد حرکت‌هایی انجام شده و برای اهل تسنن و اقلیت‌های دینی اجرا می‌شود و کتاب ضمیمه کتاب دینی را داریم در پاره‌ای از مدارس تفاوت‌هایی به صورت کتاب‌های مستقل در حجم‌های مختلف مثلا در یک پایه 12 صفحه و در یک پایه 40 صفحه است.

وی خاطرنشان کرد: ارتباط خوبی را با اقلیت‌های دینی داریم و با همراهی هم اقدام به تولید محتوا می‌کنیم. موضوعی که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده, گسترده‌تر از کتاب‌های درسی است و اگر مسئله جدیدی پیش بیاید که نیاز به همراهی کتاب‌های درسی باشد سازوکار آن را داریم و پاسخ متناسب به این نیاز را می‌دهیم و هم اکنون کتاب‌های ویژه اقلیت در آموزش و پرورش در حال تدوین است.

امانی طهرانی گفت: برای هر کتاب فیلم آموزشی ویژه معلمان داریم که مولف آن را آموزش می‌دهد. کتاب انسان و محیط زیست را معلم جغرافیا, زمین‌شناسی و زیست‌شناسی و معلمان سایر دروس علوم پایه مبنی بر اینکه در دوره‌های آموزشی شرکت کرده باشند می‌توانند تدریس کنند.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA