معرفی رشته «اپراتور CNC چوب» شاخه کاردانش

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ رشته «اپراتور CNC چوب» در زمینه صنعت از گروه مکانیک قرار دارد.

*معرفی رشته

رشته اپراتور CNC چوب، یکی از رشته‌های زمینه صنعت از شاخه کاردانش است که علاوه بر داشتن دروس عمومی و پایه، دارای دروس مهارتی متنوعی است و فراگیران اصول و مبانی لازم را برای ورود به این رشته و گرایش‌های تخصصی مربوطه را کسب می‌کنند.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

هدف از این رشته تربیت نیروی انسانی کارآمدی است که بتواند قسمتی از نیازهای هرم شغلی صنعت چوب را در بخش نیروی کار ماهر تأمین کند و کمبود محسوسی را که در این زمینه در کشور وجود دارد جبران کند.

تحقق این امر از طریق برنامه‌ریزی خاصی که منجر به توانمندسازی هنرجویان از طریق گذراندن دروس تخصصی علمی و عملی صنایع چوپ (اپراتور CNC چوب) می‌شود کاملاً امکانپذیر خواهد بود.

رشته «اپراتور CNC چوب» دارای مهارت ذیل می‌باشد:

1ـ درودگری درجه 2

2ـ فروشنده مصنوعات چوبی

3ـ کارور دستگاه CNC چوب

*آینده تحصیلی و شغلی

فارغ التحصیلان این رشته براساس آموزش‌هایی که دریافت می‌کنند قابلیت اجرای تمامی ساخت:

اجزای مدل‌های سه‌بعدی، ساخت مدل‌های موی مورد استفاده در جواهرسازی، ساخت قطعات تزئینی کوچک چوبی، برش چوب برای ساخت مصنوعات چوبی، برش علائم برای ساخت تابلو، حکاکی متن بر روی فلزات، حکاکی سه بعدی بر روی چوب ساخت ماکت، ساخت قالب‌های غیرفلزی، سوراخ‌کاری، PCB ساخت انواع محصولات چوبی

هدف از طراحی رشته‌های کاردانش تأمین نیاز بازار کار و نیروی کار ماهر است و فارغ‌التحصیلان این رشته مستقیماً می‌توانند وارد بازار کار شوند، اما اگر دانش‌آموختگان این رشته تمایل به ادامه تحصیل داشته باشند، پس از اخذ دیپلم حرفه‌ای می‌توانند برای ادامه تحصیل در رشته ساخت صنایع چوبی، هنرهای تجسمی و... در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و علمی کاربردی ادامه تحصیل دهند.

*ساعت آموزش

 رشته «اپراتور CNC چوب» دارای 106 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 49 ساعت شایستگی‌های فنی، 4 ساعت شایستگی‌های کارگاهی، 2 ساعت شایستگی‌های پایه و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «ریاضی متشکل از 2 واحد نظری»، «درودگر درجه 2 متشکل از 5 واحد نظری و 15 واحد عملی»، «فروشنده مصنوعات چوبی متشکل از 3 واحد نظری و 2 واحد عملی»، «کارور دستگاه CNC چوب متشکل از 5 واحد نظری و 8 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA