معرفی رشته «کارهای فلزی ساختمان» شاخه کاردانش

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ رشته «کارهای فلزی ساختمان» در زمینه صنعت از گروه معماری و ساختمان قرار دارد.

*معرفی رشته

از آنجایی ‌که اسکلت اکثر ساختمان‌ها در کشور ما فلزی یا بتنی بوده و یا قطعات مورد استفاده در ساختمان‌ها از فلز ساخته می‌شود، از این‌ رو در راستای سیاست‌های توسعه صنعت، آموزش رشته مهارتی کارهای فلزی ساختمان در هنرستان‌های کاردانش برای هنرجویان علاقه‌مند تعریف و پایه‌گذاری شده است.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، پنج استاندارد مهارت شغلی را گذرانده و در انتهای هر استاندارد به توانایی‌های ذیل دست می‌یابند.

علاوه بر این دروس تخصصی، دروس عمومی نیز همانند سایر رشته‌ها در سه سال به هنرجو ارائه می‌شود. درس مهارتی فن ورز اسکلت فلزی و کمک اسکلت ساز درجه 2 و اسکلت ساز درجه 1، هنرجو را در یک سری کارها مانند خواندن نقشه اسکلت فلزی و محاسبه مقدار آهن مصرفی و برشکاری پروفیلی با شعله و جوشکاری با برق و انجام کلیه اتصالات و آماده سازی زمین جهت اجرای اسکلت و ساخت تیر و ستون‌های ساده و مرکب و ساختن انواع خرپاها و ساخت اسکلت پله و نصب المان‌ها فلزی در کارگاه توانمند می‌سازد.

1. مهارت کمک اسکلت ساز درجه 1 و 2: شامل آموزشی راه‌اندازی دستگاه‌های جوشکاری و گرده سازی ساده در حالت تخت برای ورق‌های نازک، بریدن پروفیل و نبشی و سپری‌ها با زوایای مختلف با اره دستی و ماشینی و اتصال و خالی جوش زدن و ساخت قاب یا کلاف‌های مختلف و آشنایی با نقشه‌خوانی سازه‌های فلزی به همراه ساخت قطعات سازه‌های سنگین و سبک است.

2. مهارت فن ورز کار در ارتفاع: هنرجو را در زمینه‌های تشخیص کار در ارتفاع و شناخت ابزار کار در ارتفاع و ایجاد کارگاه و فرود از ارتفاع و صعود با طناب، حمل و حمایت اجسام سنگین، حمایت و بالا کشی اجسام سنگین در ارتفاع و امداد به نفر و شستشوی سطوح و آب‌بندی و سوراخ‌کاری و نصب و اجرای پروژه توانمند می‌سازد.

3. مهارت کمک در و پنجره‌ساز پروفیل آهن درجه 1 و 2: شامل آموزشی راه‌اندازی دستگاه‌های جوشکاری و گرده‌سازی ساده در حالت تخت برای ورق‌های نازک و بریدن پروفیل و نبشی و سپری‌ها با زوایای مختلف با اره دستی و ماشینی، اتصال، خالی جوش زدن، ساخت قاب یا کلاف‌های مختلف و نصب لولا و دستگیره‌های مختلف و آب‌چکان و ساخت نرده و آلاچیق و نورگیرهای گلخانه و درهای تزئینی و ریلی و کشویی و... و پرچ کاری است.

*آینده تحصیلی و شغلی

هدف این رشته تربیت افراد ماهر برای ساخت و نصب سازه‌های فلزی است. دانش‌آموزان پس از گذراندن پایه‌ نهم پس از کسب اجازه‌ ورود به این رشته در هنرستان‌های کاردانش وارد می‌شوند و با گذراندن واحدهای عمومی و مهارتی و تکمیل مهارت در پایه‌های دهم و یازدهم و دوازدهم موفق به اخذ دیپلم می‌شوند.

دانش‌آموزان این رشته بعد از اخذ دیپلم در صورت تمایل به ادامه تحصیل می‌توانند در آموزشکده‌های دولتی، دانشگاه علمی و کاربردی و دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های غیرانتفاعی تا سطح کاردانی و سپس به صورت ناپیوسته تا سطح کارشناسی ادامه تحصیل دهند.

فارغ‌التحصیلان این رشته تحت عنوان اسکلت‌ساز فلزی زیر نظر مهندسان در شرکت‌های دولتی و غیردولتی مشغول به کار می‌شوند و کارهای زیر را انجام می‌دهند اجرای اسکلت فلزی ساختمان‌های مسکونی و تجاری، اداری.

1. مشارکت در مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان

2. ساخت و نصب در و پنجره‌های فلزی

3. مشارکت در نظارت بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی سازه‌های فلزی

*ساعت آموزش

رشته «کارهای فلزی ساختمان» دارای 105 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 44 ساعت شایستگی‌های فنی، 2 ساعت شایستگی‌های پایه، 8 ساعت شایستگی‌های کارگاهی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «فیزیک متشکل از 2 واحد نظری»، «فن‌ورز اسکلت فلزی متشکل از 4 واحد نظری و 10 واحد عملی»، «کمک اسکلت‌ساز درجه 2 متشکل از 2 واحد نظری و 3 واحد عملی»، «کمک در و پنجره‌ساز پروفیل آهنی درجه 2 متشکل از 2 واحد نظری و 4 واحد عملی»، «در و پنجره‌ساز پروفیل آهنی درجه یک متشکل از یک واحد نظری و 3 واحد عملی»، «اسکلت‌ساز درجه 1 متشکل از 2 واحد نظری و 2 واحد عملی»، «فن‌ورز کار در ارتفاع متشکل از 2 واحد نظری و 4 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA