معرفی رشته «خدمات پس از فروش خودروهای سبک» شاخه کاردانش

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ رشته «خدمات پس از فروش خودروهای سبک» در زمینه صنعت از گروه مکانیک قرار دارد.

*معرفی رشته

یکی از زمینه‌های اشتغال در بخش خودرو، ارائه خدمات پس از فروش در نمایندگی‌های مجاز خودرو جهت تعمیر و عیب‌یابی قسمت‌های مختلف خودرو است که با ارائه خدمات باکیفیت بالا در این زمینه می‌توان موجبات رضایت مشتری را فراهم کرده و باعث افزایش فروش شد.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، استانداردهای تخصصی در زمینه خودروهای سواری را آموزش می‌بینند که موضوع این استانداردها عبارتند از:

1. مکانیک عمومی شامل فلزکاری و ابزار شناسی 2. مولد قدرت خودروهای سواری بنزینی

3. سیستم‌های انتقال قدرت معمولی 4. سیستم‌های هدایت و کنترل خودرو 5. مدارات و سیستم‌های الکتریکی خودرو 6. سیستم‌های روشنایی و ضد سرقت

*آینده تحصیلی و شغلی

در طول دوره هنرستان هنرجویان این رشته هم به صورت نظری و هم به صورت عملی در کارگاه‌های مکانیک خودرو به فراگیری مهارت‌ها و استانداردهای فوق می‌پردازند.

هنرجویان پس از گذراندن دوره‌های فوق و کسب مهارت‌های لازم در تابستان سال آخر هنرستان به یک تعمیرگاه مجاز خودرو و یا نمایندگی مجاز شرکت‌های خودروسازی برای گذراندن دوره کارورزی معرفی می‌شوند.

هنرجویان این رشته پس از فارغ التحصیلی دارای بازار کار بسیار گسترده و متنوع و همچنین پویا در صنعت و بازار هستند این هنرجویان می‌توانند با گرفتن مجوزهای لازم و با سرمایه کم به صورت مستقل تعمیرگاه باز کرده و به ارائه خدمات برق و تست موتور و شاسی و بدنه بپردازند و یا می‌توانند در تعمیرگاه‌های خدمات برق اتومبیل و یا تست موتورها مشغول به کار شده و یا می‌توانند در شرکت‌های خودروسازی و یا نمایندگی‌های مجاز تعمیرات استخدام و خدمات پس از فروش را ارائه کنند.

فارغ‌التحصیلان شاخه کاردانش می‌توانند در رشته‌های زیرمجموعه رشته خود در آموزشکده‌های دولتی فنی و حرفه‌ای، آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما وابسته به دانشگاه آزاد و نیز دانشگاه علمی و کاربردی ادامه تحصیل دهند.

*ساعت آموزش

رشته «خدمات پس از فروش خودروهای سبک» دارای 106 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 49 ساعت، 4 ساعت شایستگی‌های پایه، 2 ساعت شایستگی‌های کارگاهی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «کاربر رایانه متشکل از 3 واحد نظری و 5 واحد عملی»، «ریاضی1 متشکل از 2 واحد نظری»، «فیزیک متشکل از 2 واحد نظری»، «سرویس و نگهداری خودرو متشکل از یک واحد نظری و 3 واحد عملی»، «خدمات پس از فروش صنعت خودرو سبک متشکل از 14 واحد نظری و 16 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA