نخستین بزم اندیشه استانی "همایش ادبی شاعران کرد زبان فارسی سرا" در سنندج برگزار شد

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، این همایش با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، مدیرکل آموزش و پرورش استان، تنی چند از اساتید دانشگاه، شاعران، فرهنگیان و دست اندرکاران در سالن آمفی تئاتر باشگاه فرهنگیان سنندج برگزار شد.

در این همایش حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدیان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور، با تبریک هفته وحدت، گفت: آنچه که هویت ما را می سازد اعتصام به حبل متین الهی است که با پیام پیامبر رحمت و مهربانی به ما رسیده است و این پیامبر رحمت است که فرمود: " انما المومنون الاخوه" .

وی از برگزاری نشست هایی با عنوان " بزم اندیشه" در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور برای تولید برنامه های آموزشی تربیتی طی دو سه سال اخیر خبر داد و گفت: این نشست ها به منظور انسجام بیشتر و تقویت هویت ایرانی ملی برگزار شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: شعرای ِکرد زبان فارسی سرا انواع اشعار قصیده، غزل و مرثیه با  مضامین بکر و دارای صناعات ادبی داشته اند و نوع بیان آن ها نیز بیشتر در زمینه اخوانیات، شکوه و گلایه، هجا، سیاست و حماسه سروده شده است .

وی از فرهنگیان هنردوست استان کردستان به ویژه معلمان ادبیات فارسی خواست مجموعه ای از اشعار شعرای برحسته پارسی گویان کرد زبان را به صورت جنگ با تهیه شناسنامه و تاریخ ادبیات دقیق جمع آوری کرده و با توصیف از سراینده آن را به مردم بشناسانند.

قربانی مدیرکل آموزش و پرورش کردستان نیز با تبریک ماه ربیع الاول، گفت: استان کردستان امسال برای اولین بار در سطح کشور افتخار برگزاری سلسله نشست های بزم اندیشه با عنوان " همایش ادبی شاعران کرد زبان فارسی سرا" را داشته که تمامی زمینه های اجرایی شدن این برنامه فراهم شده است .

قربانی تشکیل کمیته علمی، برگزاری نشست های علمی تخصصی، تمهید مقدمات و ارسال فراخوان به شهرستان ها  و مناطق را از اهم اقدامات انجام شده برای برگزاری همایش بزم اندیشه عنوان کرد و گفت: در میان کلید واژگان فرهنگ " شعر و شاعری" بیشتر نمود پیدا کرده است.

در ادامه طالب محمدی معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش کردستان نیز با تبریک ایام هفته وحدت، این سلسله همایش بزم اندیشه با تدبیر سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور برگزار می شود .

وی با بیان اینکه این نشست در شش همایش به شش استان موفق کشور واگذار شده است؛ گفت: استان های خوزستان، فارس، اصفهان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و کردستان این همایش را برگزار می کنند و استان کردستان برای اولین بار در سطح کشور همایش ادبی شاعران کرد زبان فارسی سرا را برگزار می کند.

همچنین پرفسور احمد پارسا  عضو هیات علمی دانشگاه کردستان نیز به عنوان سخنران علمی این همایش به بیان مطالبی در خصوص پیشینه و شرح حال و گزیده اشعار شاعران کرد زبان فارسی سرا پرداخت. 

شایان ذکر است در همایش بزم اندیشه 50 نفر از فرهنگیان استان کردستان آثار ادبی و شعر خود را که به زبان فارسی سروده بودند به دبیرخانه همایش ارسال کردند و در سه نفر از شعرا به نمایندگی از فرهنگیان شاعر استان اشعار خود را قرائت کردند.

گفتنی است در پایان این همایش با حضور مسئولین وزارتی و استانی از 67 نفر از فرهنگیان اعتبارسنج کتب درسی جدیدالتالیف که با دفتر کتب درسی وزارت آموزش و پرورش همکاری مستمر داشتند و همچنین شعرای کرد زبان فارسی گو تجلیل به عمل آمد.

2
امتیاز: 2 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA