تقدیر انجمن اهداء عضو کشور از سازمان پژوهش

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، طی مراسمی با شکوه در چهاردهمین«جشنواره نَفَس» که با حضور دکترنوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمدعلی نجفی شهردار تهران و جمعی از خانواده های اهداء کنندگان و دریافت کنندگان عضو برگزار شده بود، لوح تقدیر انجمن اهداء عضو ایرانیان به دکتر محمود امانی طهرانی مدیرکل دفتر تالیف کتب درسی ابتدائی و متوسطه نظری به نمایندگی از سوی سازمان پژوهش تقدیم شد.

در این جشنواره نوبخت از اعلام امادگی دولت برای حل مشکل ترنسفر اعضای حیاتی بیماران پیوندی خبر داد و با اشاره به هزینه بالای حمل و نقل اعضای حیاتی برای پیوند عضو، افزود: معاون اجتماعی وزیر بهداشت اعلام کردند که برای رسیدن به موقع اعضای پیوندی به بیمار مبلغی نیاز است و من آمادگی دولت را برای اینکه فردا این رقم را در اختیار دوستان قرار دهد اعلام می‌کنم.

وی ادامه داد: درود خدا بر همه انسان‌های ارزشمندی که با اهدای عضوشان، فرصت حیات مجدد و استمرار حیات را برای هموطنان‌شان فراهم کرده‌اند، همچنین درود خدا بر خانواده‌هایی که اجازه دادند این عروج برای عزیزان‌شان فراهم شود. در عین حال بر کسانی که این امانات را دریافت کردند تا با استمرار حیات زمینه حیات‌بخشی برای جامعه باشند درود می‌فرستم و از پزشکان ارزشمندی که با علم و دانش و با دستانی پاک به بیماران کمک می‌کنند تقدیر می‌کنم.
وی با بیان اینکه برخی از پزشکان بدون وضو دست به بدن بیمار نمی‌زنند، ادامه داد: در ایامی که حضرت امام (ره) بیمار بودند و دکتر فاضل به عنوان پزشک معالج ایشان حضور داشت شنیدم که دکتر فاضل هیچگاه بدون وضو به بدن امام دست نمی‌زد بنابراین از همه انسان‌هایی که علم و دانش را با معنویت گره زده‌اند، تقدیر می‌کنم.
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک فرهنگ مشترک بین دین و ملیت و میان اسلامیت و ایرانیت همین فرهنگی است که به صورت اهدای عضو بروز می‌کند، گفت: آمار کشورمان در حوزه اهدای عضو قابل توجه است به طوریکه ما سالانه می‌بینیم که هشت هزار نفر در کشور دچار مرگ مغزی می‌شوند و چهار هزار نفر از آنها می‌توانند اهدای عضو کنند. این ظرفیت در کشور قابل تقدیر است و من از اینکه یک ایرانی هستم افتخار می‌کنم.
نوبخت با اشاره به حضورش در مناطق زلزله زده کرمانشاه، گفت: به سبب مسئولیت در روزهای گذشته در مناطق زلزله زده حضور داشتم و مشارکت بالای ایرانیان را برای کمک به هموطنان‌شان دیدم. ایرانیان در زمانیکه برای دفاع از کشورشان نیاز بود وارد صحنه شوند این کار را انجام دادند و اکنون هم در هر زمانی که به کمک‌شان نیاز باشد در صحنه حاضر می‌شوند.

80 میلیون ایرانی پای کار بیایند
وی با بیان اینکه با این ظرفیت اهدای عضو و با وجود 80 میلیون ایرانی پای کار باید برای ارتقای فرهنگ اهدای عضو عوامل برانگیزانده فرهنگی هم داشته باشیم، گفت: باید به هنرمندانی که در این حوزه پای کار آمده‌اند احترام بگذاریم. حال در کنار این ملت، دولت هم باید کار کند. دولت به همه نهادها و دست‌اندرکاران در حوزه اهدای عضو کمک خواهد کرد.
سخنگوی دولت گفت: می‌توانیم بگوییم که دولت یازدهم در عرصه سیاسی، برجام را پیش برد و در عرصه اجتماعی طرح تحول نظام سلامت را آغاز کرد. ما می‌دانیم که در زمان تحریم‌های کشور عراق بر مردم این کشور چه گذشت. حال دولت نباید اجازه دهد که چنین اتفاقاتی در کشور ما رخ دهد. باید بپرسیم چه کسی می‌تواند کودکان یمنی را ببیند و متاثر نشود به جز سیاستمداران زورگوی برخی کشورها. حال دولت نباید اجازه دهد سایه این تهدیدها به ملت ایران نزدیک شود بنابراین برجام در راستای دفع همین تحریم‌ها ایجاد شد.
نوبخت ضمن تقدیر از وزیر بهداشت به دلیل پیشبرد طرح تحول نظام سلامت، گفت: فشار و استرس زیادی برای پیشبرد طرح تحول سلامت به آقای دکتر هاشمی وارد شد. شهادت می‌دهم که دکتر هاشمی بیش از همه افراد دولت به دنبال اعتبار برای خدمت به مردم است.
وی با بیان اینکه سیاست حمایت از سلامت مردم در دولت دوازدهم نیز تکرار می‌شود، ادامه داد: در کنار کار بزرگی که در بودجه سال 97 انجام داده‌ایم دو کار برجسته را نیز پیش خواهیم برد که یکی موضوع سلامت جامعه و دیگری کاهش فقر مطلق است.
سخنگوی دولت با اشاره به دستور رییس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت، گفت: در انتهای این جلسه رییس‌جمهور از من خواست تا هر آنچه را که برای اجرای طرح تحول نظام سلامت نیاز است فراهم کنم و کاستی‌هایی که برای داروخانه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی پیش آمده را برطرف کنیم و در بودجه سال آینده بحث سلامت مردم را به طور ویژه در لایحه بگنجانیم. بر این اساس من به همه دست‌اندرکاران حوزه سلامت و وزارت بهداشت اعلام می‌کنم که دولت از هیچ مساعدتی در زمینه حوزه سلامت مضایقه نخواهد کرد و در کنار شما خواهد بود. 

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA