ایجاد سامانه ثبت اختراعات دانش‌آموزان در آینده نزدیک

به گزارش خبرنگار آموزش‌ و پرورش خبرگزاری فارس، علی زرافشان معاون آموزش‌ متوسطه وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان معاونت آموزشی برگزار شد، اظهار داشت: ارتقای مدیریت آموزشگاهی از جمله برنامه های امسال است که برنامه تعالی یکی از اقدامات ماست.

وی افزود: طرح تعالی مدرسه 4 سال پیش آغاز شد که امسال به صورت سراسری در مدارس متوسطه اول و دوم اجرا می شود.

زرافشان ادامه داد: این طرح، تلفیقی از مدرسه محوری و تفویض اختیار است؛ مشارکت همه ارکان مدرسه را در مدیریت فراهم کرده است و رسیدن به مدرسه اثربخش را دنبال می کنیم.

وی گفت: فرایند انتصاب و انتخاب مدیران اقدام دیگری است که امسال انجام می دهیم که با رویکرد داوطلبانه و استفاده از فناوری اطلاعات اجرا می شود.

معاون آموزش‌ متوسطه وزیر آموزش‌  و پرورش ادامه داد: تاکنون  3060 مدرسه در لیست فراخوان مدیر هستند که بیش از 11 هزار فرهنگی، داوطلب پُست مدیریت هستند؛ آزمون هماهنگی در 24 خرداد امسال برای انتخاب مدیران برگزار می شود.

* سنجش صلاحیت حرفه‌ای مدیران در سال جاری

زرافشان اظهار داشت: سنجش صلاحیت حرفه ای مدیران از دیگر برنامه هاست؛ اقدامات خوبی انجام شده است تا با استفاده از روش های سنجش صلاحیت، مدیران شایسته‌تری را انتخاب کنیم.

وی گفت: ارتقای آموزش‌ های مهارتی در آموزش‌ و پرورش از دیگر اقدامات است؛ سال گذشته اقدامات خوبی انجام شد؛ توسعه کیفیت آموزش ها مد نظر است که در این راستا اختصاص بودجه برای تجهیز هنرستان ها مد نظر است.

زرافشان ادامه داد: در بخش یاد شده 520 میلیارد ریال اعتبار داشتیم که به استان های ابلاغ شد و از بخش 2 درصد گاز نیز 80 میلیارد ریال اختصاص یافت.

وی افزود: سال گذشته توانستیم ردیف اختصاصی برای فعالیت برون سپاری بگیریم؛  در این بخش 70 هزار دانش آموز در شاخه کاردانش را در طرح برون سپاری داریم؛ 60 میلیارد تومان برای این امر در نظر گرفته شده بود که تا کنون 50 درصد آن تحقق یافته است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: آموزش‌ های کاردانش در شهرک های صنعتی از دیگر اقدامات است که با مشارکت وزارت صنعت و معدن اجرا می شود و دانش آموزان دروس خود را در کارخانه ها می گذارنند. 

* اجرای طرح «ایران مهارت»

زرافشان به اجرای طرح «ایران مهارت» اشاره کرد و گفت: این طرح در دوره اول متوسطه در سال گذشته آغاز شد و در سال جاری ادامه می‌یابد.

وی افزود: تا کنون در 10 درصد یا 250 مدرسه در 8 استان این طرح به صورت آزمایشی اجرا شده است و امیدواریم از مهر 97 این برنامه را به دیگر استان ها تعمیم دهیم.

* ایجاد بازارچه کارآفرینی

معاون آموزش‌ متوسطه به ایجاد بازارچه کارآفرینی اشاره کرد و گفت:  به منظور تحقق اشتغال و اقتصاد مقاومتی و کارآفرین پروری، بازارچه‌های کسب و کار دانش آموزی را با مشارکت دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران برگزار می کنیم.

وی ادامه داد: در این راستا آموزش‌های کارگاهی به مربیان و دانش آموزان ارائه می‌شود و تلاش می‌کنیم کار تیمی را در این کارگاه‌ها به دانش آموزان آموزش‌ دهیم.

زرافشان با بیان اینکه اتاق‌های کارآفرینی در هنرستان‌ها فعال است، گفت: دستورالعمل هایی را برای ارائه و عرضه تولیدات دانش آموزان ابلاغ کرده‌ایم و مراکز رشد کارآفرینی نیز در چند استان راه اندازی شده است.

وی با تأکید بر اینکه به دنبال تنوع بخشی به استعدادها و روش‌ها برای هدایت استعدادها هستیم، بیان کرد: ارتقای کمی و کیفی پژوهش سراهای دانش آموزی و توسعه جشنواره‌های علمی و فرهنگی از دیگر سیاست‌ها و برنامه‌های ما در سال 97 در راستای شناسایی استعدادهاست؛ ضمن اینکه به دنبال به رسمیت شناختن هوش‌های مختلف هستیم.

* ایجاد سامانه ثبت اختراعات دانش‌آموزان

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به توافق با معاونت علمی ریاست جمهوری برای برگزاری المپیاد نانو اشاره کرد و اظهار داشت: در نظر داریم سامانه‌ای برای ثبت اختراعات دانش‌آموزی با هماهنگی معاونت علمی ریاست جمهوری به زودی اجرا کنیم.

وی به اجرای طرح شهاب در دوره اول متوسطه اشاره کرد و گفت: بر اساس سند تحول آموزش و پرورش، تا پایان سال نهم زمینه سازی برای شناسایی و شکوفایی استعدادهای متنوع صورت می گیرد و از سال نهم به بعد هویت بخشی به علایق و استعدادها مورد تاکید قرار دارد.

زرافشان به استقرار پایه دوازدهم اشاره کرد و اظهار داشت: با استقرار پایه دوازدهم، ساختار 3-3-6 تکمیل می‌شود که ستادی در وزارت آموزش‌ و پرورش تشکیل شده است که در چند حوزه کار  انجام می‌شود به عنوان مثال سازمان پژوهش و برنامه ریزی کتاب ها  را ارائه می دهد.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش به بحث نیروی انسانی در این بخش اشاره کرد و گفت: ما تراز نیروی انسانی تهیه کردیم که سال گذشته در اختیار استان‌ها قرار دادیم و کمبودها مشخص است.

 وی ادامه داد: برای تأمین نیروی انسانی گزارشاتی را به مرکز منابع انسانی ارائه کرده‌ایم که با اضافه تدریس همکاران فرهنگی، جذب از طریق آزمون استخدامی به دنبال حل مشکل نیروی انسانی هستیم.

* پیشنهاد سهم 40 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98

زرافشان ادامه داد: امسال سهم سوابق همان 30 درصد است؛ پیشنهاد ما در سال 98 برای سوابق تحصیلی در کنکور این است که سهم سابقه تحصیلی به 40 درصد با تأثیر قطعی برسد.

وی با بیان اینکه نرخ پوشش تحصیلی برای گروه سنی 12 تا 14 ساله، 97 درصد است، گفت: سه درصد بیرون از مدارس‌ هسند و یکی از برنامه‌های جدی ما جذب بازماندگان از تحصیل است.

وی درباره جایگاه مشاوره در مدارس با توجه به وجود رخدادهای تلخی چون خودکشی در جامعه دانش آموزی، اظهار داشت: با استقرار پایه نهم و انتقال هدایت تحصیلی به دوره اول متوسطه، مشاوران دوره دوم به دوره اول منتقل شدند اما یکی از کاستی‌های جدی ما در حوزه منابع انسانی مشاوران هستند و امیدواریم سند جامع مشاوره در معاونت پرورشی نهایی شده و جذب مشاور از آن طریق انجام شود.

زرافشان درباره هدایت تحصیلی در سال جاری گفت: امسال دستورالعمل هدایت تحصیلی مشابه سال گذشته است. سال گذشته تجربه نسبتا موفقی داشتیم و زمینه انتخاب حداکثری فراهم و توزیع دانش آموزان مطلوب بود و طبق هدفگذاری انجام شد.

وی ادامه داد: بر این اساس ثبت نام در شاخه فنی و کاردانش با هدف رشد 38 درصدی محقق شدغ در علوم تجربی شرایط در حال کنترل است، در رشته ریاضی 11 درصد حفظ شد و در رشته انسانی در وضع مطلوبی قرار داشتیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه به 16 هزار هنرآموز و 14 هزار معلم دروس عمومی برای پایه دوازدهم در سال تحصیلی آینده نیاز داریم، گفت: این در حالی است که با مازاد نیرو در برخی مناطق روبرو هستیم.

زرافشان افزود: در مجموع 17 هزار و 368 نفر در آزمون استخدامی جدید پذیرفته خواهند شد و توزیع نیرو بر حسب نیاز مقاطع صورت می گیرد. قرار است 3200 استادکار و هنرآموز از طریق آزمون جذب شوند.

وی با اشاره به شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی گفت: معاونت علمی ریاست جمهوری همه ساله نمایشگاه «ساخت ایران» را برپا می‌کند و خوشبختانه مدارس و پژوهش سراهای ما با تخفیف های خوبی از این نمایشگاه خرید می‌کنند و ما نیز به دنبال تهیه تجهیزات ایرانی در مدارس هستیم.

معاونت آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در خصوص تجهیز آزمایشگاه ها نیز گفت: ردیف بودجه 2 درصد فروش گاز را داریم که برای تجهیز گرمایشی و سرمایشی و آزمایشگاه‌ها درنظر گرفته شده است و امیدواریم با تکرار تخصیص بودجه همه مدارس ما از آزمایشگاه‌های مناسب برخوردار شوند.

وی درباره تجاری سازی تولیدات دانش آموزی گفت: مرحله به مرحله از ایده‌های نوآورانه حمایت می‌کنیم. به زودی سامانه ثبت اختراعات نیز راه اندازی می‌شود؛ در گام آخر در تلاش هستیم ایده‌های دانش‌آموزی را تجاری سازی کنیم.

زرافشان درباره مدارس شبانه روزی نیز گفت: امسال سهم مدارس شبانه برای تغذیه در بودجه افزایش یافته و سه برابر شده است. ایاب و ذهاب دانش آموزان نیز باید تسهیل شود.

وی در خصوص تعداد پژوهش سراهای دانش آموزی، گفت: در  720 منطقه آموزشی، 640 منطقه دارای پژوهش سرای دانش آموزی هستند که به دنبال توسعه کیفی پژوهش سراها هستیم.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA