از منتشر نکردن کتب کمک درسی تا مشکلات مالی در انتشارات مدرسه

حیدر تورانی، سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در گفت‌‌وگو با ایکنا؛ در پاسخ به شبهه پیش آمده در مورد فعالیت انتشارات مدرسه با وجود ممنوع بودن استفاده از کتب کمک درسی در دوره ابتدایی گفت: خاستگاه و شأن نزول انتشارات مدرسه، انتشار کتب کمک درسی نبوده است بلکه این انتشارات درصدد بود تا به برنامه‌ها و کتب درسی سازمان پژوهش غنا بخشد.

وی کتاب‌های منتشر شده از سوی انتشارات مدرسه را به صورت داستان، رمان، علمی و آموزنده، سرگرمی، دانستنی‌ها، بزرگداشت شخصیت‌ها و .... برشمرد و  اظهار کرد: تولیدات این انتشارات از جنس کتب کمک درسی مؤسساتی همچون گاج و قلم‌چی نیست. در دوره کوتاهی این انتشارات نسبت به انتشار این دست از کتب کمک درسی اقدام کرد که منتفی شد و در حال حاضر فعالیتی در این زمینه ندارد.

تورانی ممنوع بودن کتب کمک درسی را  شامل انتشارات مدرسه نیز دانست و گفت: این انتشارات با کمک‌های مالی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اداره می‌شود و دچار مشکلات مالی برای اداره سیستم درونی خود شده است. علت اینکه انتشارات مدرسه دچار مشکلات اقتصادی است را باید در همین عدم ورود به عرصه انتشار کتب کمک درسی دانست. صرفه‌های اقتصادی عرصه انتشار کتب کمک آموزشی بیش از منفعت آن است؛ همین دلیل باعث می‌شود برخی زیر بار تبعیت از قانون ممنوعیت کتب کمک درسی نروند، چه بسا اگر این انتشارات نیز همانند سایر همکاران خود به این عرصه درآمدزا ورود پیدا کرده بود امروز با مشکلات مادی روبرو نبود.

وی ممنوعیت استفاده از کتب کمک درسی را در بسیاری از کشورها رایج دانست و گفت: در برخی کشورها نیز این امر مورد قبول نیست، ما نباید در این زمینه به تقلید صرف از سایر کشورها بپردازیم؛ بلکه با بررسی دقیق شرایط داخلی و آرمان و اهداف می‌توانیم نسبت به تدوین سیاست‌ها اقدام کنیم.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA