دارالفنون نماد آموزش و پرورش نوین کشور

اولین نشست شورای سیاست‌گذاری مدرسه دارالفنون در دوره جدید،صبح امروز 17/10/97 به ریاست سرپرست محترم سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی جناب آقای دکتر تورانی با برخی از اعضای این شورا در محل سالن جلسات این مدرسه تشکیل گردید.

آقای تورانی ضمن معرفی و اعطای ابلاغ اعضای شورا که از جانب وزیر آموزش و پرورش امضا گردیده بود ،حضور و عضویت در چنین شورایی را افتخاری ملی و بین‌المللی دانست .

وی معتقد است شورای سیاست‌گذاری باید ضمن پرداختن به حفظ، مرمت و بازسازی این بنا ،در جهت احیای روح این فضا و تعیین کاربری به فراخور شأن و جایگاه این نماد و  هویت ملی، نهایت تلاش خود را داشته باشد. در راستای همین هدف ایشان کاربری‌های چندمنظوره را برای مرکز دارالفنون پیشنهاد داد از جمله: مرکز اجرای همایش‌های ملی و بین‌المللی علمی ـ فرهنگی و موزه شکل‌گیری نهادهای آموزشی ادوار مختلف تاریخ ایران.

آقای نویدادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش نیز گفت: در کنار اجرایی کردن طرح مرمت و مقاوم‌سازی این مکان باید به کاربری آن در آینده و اینکه چه اقدامات و فعالیت‌هایی را می‌توان در محتوا و کاربست این فضا و هویت ملی جا داد پرداخته شود.

ایشان ادامه داد: با تصویب مدرسه دارالفنون به‌عنوان یکی دیگر از مدارس ماندگار کشور ،در شورای عالی آموزش و پرورش می‌توان از امکانات ردیف اعتباری مدارس خاص بهره بیشتری در جهت مرمت و بازسازی آن برد.

وی همچنین پیشنهاد کرد: می‌توان قبل از تصویب نهایی بودجه سال 98 در مجلس شورای اسلامی نیز تلاش‌هایی در جهت افزایش مبلغ ردیف بودجه ای این طرح تاریخی انجام داد.

وی متذکر شد: داشتن اساس‌نامه‌ای برای این مدرسه که به تصویب وزیر و شواری عالی آموزش و پرورش برسد مانع از این خواهد شد که با تغییر مدیران ارشد آموزش و پرورش و نهادهای ذی‌نفع، فرایند تجهیز، بهره‌برداری و استفاده بهینه از فضای این بنای تاریخی آسیبی ببیند.

آقای طلایی معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان ضمن اشاره به تعلق خاطر شخصی و قلبی به مدرسه دارالفنون گفت: ساختمان دارالفنون و تشکیلات آن برخوردار از کاریزمایی است که ذهنیت مثبتی را در تمامی اذهان ایجاد می‌کند.

وی در این جلسه پی‌گیری عملکرد کمیته‌های فنی متشکل از نمایندگان سازمان میراث فرهنگی و سازمان نوسازی مدارس کشور را در کنار بهره‌مندی از همکاری داوطلبانه نهادهای مردمی مشتاق بازسازی این نماد آموزشی و ملی کشور ، برعهده گرفت.

آقای فتحی معاون سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از اتمام فاز اول عملیات بازسازی این مدرسه خبر داد و اینکه فاز دوم این عملیات که تماماً مقاوم‌سازی است با وجود نشست‌های بسیار دو نهاد سازمان میراث فرهنگی و سازمان نوسازی بعد از این بلامانع و لازم‌الاجرا خواهد بود و باید طی برنامه‌ای فازبندی شده حداکثر بین یک تا یک و نیم سال آینده به اتمام برسد.

اقای بزرگ‌نیا مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان تهران ضمن ابراز  تشکر از اهتمام و زحمات دکتر تورانی سرپرست سازمان پژوهش در مدیریت این پروژه ملی -فرهنگی اعلام نمود نهایت سعی و تلاش خود را برای بهره‌مندی هر چه بیشتر ازسهم اعتبار ملی برای این بنای تاریخی را به جهت وظیفه و نیز تعلق خاطر قلبی به این مکان مقدس مبذول خواهد داشت.

آقای شیخ‌الاسلامی معاون مدیرکل سازمان میراث فرهنگی معتقد بود نباید مرمت و بازسازی این بنای تاریخی تحت‌الشعاع فرایند مقاوم‌سازی بنا خدشه‌دار گردد و اصلی‌ترین محور در تعیین کاربری نهایی این مکان باید حداقل حضور، ورود و خروج مراجعین باشد.

آقای عالمی استاد دانشگاه تهران و رئیس اسبق سازمان پژوهش متذکر شد: بعد از تصویب طرح نهایی و عملیاتی برای مرمت و بازسازی این بنای تاریخی و نیز اجماع خردجمعی در تعیین کاربری بهینه از دارالفنون باید مصوبات این شورا به شکل قانون لازم‌الاجرا گردد و اعضای شورا طی نشست‌های ماهانه و متعهدانه بر حسن اجرای مصوبات نظارت داشته باشند.

در پایان آقای بدریان رئیس مدرسه دارالفنون از مراسم بزرگداشت جناب  میرزا تقی خان فراهانی ملقب به امیر کبیر در 27 دی‌ماه با مشارکت نهادهای مردمی داوطلب در محل "مدرسه دارالفنون" خبر داد.

خبر: پوری

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA