هر چقدر قدرت اجتماعی بسط بیشتری پیدا کند قدرت انقلاب اسلامی بیشتر خواهد شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، نشست‌های اندیشه‌ورزی(بزم اندیشه) باموضوع انقلاب اسلامی و چالش‌های آن با حضور دکتر عماد افروغ؛ جامعه‌شناس، پژوهشگر و صاحب‌نظر در حوزه‌های اجتماعی، در محل سالن اجتماعات سازمان  برگزار شد.

دکتر افروغ گفت: قبل از هر چیز باید تصویری از انقلاب ارائه بدهیم؛ انقلاب اسلامی ما یک وجه مشترک با دیگر انقلاب‌ها دارد و آن رهبری، مردم، ایدولوژی، سازماندهی، وابسته بودن به قدرت اجتماعی، تحول ساختاری و در نهایت گامی که برای تحول و ساختار برمی‌دارد است؛ در عین حال که با کودتا و اصلاح متفاوت است. البته هیچ انقلابی عاری از ایدولوژی نیست و اگر اتصال پیدا نکند انقلابی رخ نخواهد داد.

وی گفت اندیشه امام تحت تاثیر ملاصدرا بود، کل گرایی و تفکر ناسنویی و یک عنصر و دوگانه‌گرایی در انقلاب اسلامی است.

ایشان موضوع وحدت و کثرت، عدم مغایرت خدا و انسان وآخرت و دنیا را مطرح کرد و گفت اخلاق وجودی است نه اعتباری و اصل فطرت یک امر اعتباری است و هیچ اخلاقی فاقد وجه سیاسی نیست.

وی ضمن طرح بحث قدرت سیاسی و اجتماعی گفت: انقلاب از دل قدرت اجتماعی برخاست و ایجاد شکاف مابین قدرت سیاسی و اجتماعی خطرناک است وی افزود: قدرت اجتماعی یعنی توده مردم و نیاز‌های آنها بنابراین هر چقدر قدرت اجتماعی بسط بیشتری پیدا کند قدرت انقلاب اسلامی بیشتر خواهد شد. افروغ گفت ما حکومت اسلامی را برای تحقق یک سری ارزش‌ها می‌خواهیم و اگر قرار است برای حفظ حکومت اسلامی هر چیزی مباح شود باید ارزش‌های آن حفظ شود .

وی خاطر نشان کرد: نگرش ما منظومه‌ای نیست و فضای جامعه ما فضای قطبی نیست بلکه طیفی است چرا که اگر طیفی شود با چالش روبروی خواهیم شد.

افروغ گفت: با توجه به اینکه انقلاب مبنای فلسفی و عرفانی است اما حکومت اسلامی از این جنس نیست یک حکومت فقهی باشیم.

لازم بذکر است این نشست به پرسش و پاسخ ادامه یافت.

خبر: معینی 

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA