آموزش حفظ خاک به دانش آموزان

چهار سال قبل یک‌سری رشته‌های فنی‌ حرفه‌ای فنی و حرفه‌ای و کار و دانش مانند تور لیدری ایجاد شد که هدف از این رشته‌ها ورود دانش‌آموزان مناطق مختلف به پروسه‌های گردشگری و جلوگیری از ترک تحصیل آنان به ویژه در مناطقی مانند جزیره هرمز بود که به ترک تحصیل برای فروش خاک‌های رنگی به گردشگران می‌پرداختند.

وی افزود: در این راستا چند کار مانند جشنواره فرش با خاک برگزار شد، که با خاک‌های رنگی فرش‌ بر روی زمین ساخته و با استقبال گردشگران مواجه شد، قرار است شهریور سال آینده نیز نخستین جشنواره دانش‌آموزی آوای خاک همزمان با شانزدهمین کنگره علمی علوم خاک برگزار شود که از دل آن فرصت‌هایی برای محافظت از خاک به وجود آید.

دبیر قطب کشوری محیط زیست ادامه داد: نقش خاک در تأمین غذای انسان، نقش خاک در نگهداری و تصفیه آب، نقش خاک در فرهنگ، هنر و ادب فارسی، فرسایش خاک و وقوع سیلاب و گرد و غبار، آلودگی خاک در اثر زباله، فاضلاب و پسماند کارخانه، اثرات فرسایش و آلودگی خاک بر محیط زیست و نابودی خاک حاصلخیز در اثر گسترش شهرها محورهای این جشنواره هستند.

جواهری پور بیان کرد: این جشنواره از سوی انجمن علمی خاک و دانشگاه زنجان و وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند آثار خود را در قالب شعر، قصه، مقاله پژوهشی، نقاشی، خوشنویسی، خاطره و عکس به دبیرخانه این جشنواره واقع در دانشگاه زنجان، دانشکده کشاورزی، گروه علوم و مهندسی خاک ارسال کنند.

جواهری‌پور با  بیان اینکه بخش از بزرگی از تاریخ ایران که به آن مباهات می‌کنیم از دل خاک بیرون آمده و بنیان تمامی معماری قدیمی و تاریخی خاک است؛ تأکید کرد: ما ناچاریم که به حفاظت از خاک بپردازیم. ما می‌توانیم تمامی تهدیدهایی که علیه خاک در کشور وجود دارد را به فرصت تبدیل کنیم، می‌توان با ایجاد رشته‌های مرتبط در آموزش و پرورش مانند رشته‌های صنایع دستی، گردشگری هم دانش‌آموزان را به میزهای تحصیل برگرداند و هم ارزش افزوده به کشور را اضافه کرد و هم اینکه از خروج خاک به بیرون از کشور جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: کودکی که از تحصیل رها می‌شود و به مزاحمت برای خاک می‌پردازد باید به دل آموزش و پرورش بازگشته و از سوی دیگر خود تبدیل به مهره با ارزشی در چرخه حفظ محیط زیست و گردشگری شود در این راستا آموزش و پرورش باید بسترهای لازم برای شغل و تحصیل این کودک فراهم کند. که این بستر در عناوینی مانند راهنماهای گردشگری، مدیریت پسماند و.. تعریف شده است.

جواهری پور یادآور شد: تحصیل در بخش فنی و حرفه‌ای و کار و دانش به این معنی است که دانش‌آموزش به صورت علمی بتواند کار انجام داده و از فرصت‌ تحصیل و داشتن شغل به طور همزمان استفاده کند، برخی از مراکز کار و دانش در بیرون از مراکز تحصیلی معمول به ارائه آموزش می‌پردازند لذا این امکان وجود دارد که در نقاطی مانند هرمز یا شهرهای جنوبی محل‌هایی را به این گونه آموزش‌ها اختصاص داد که هم خاک نگهداشته شود و هم اینکه محلی برای بازدید گردشگر باشد.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA