آغاز طرح سنجش یک میلیون و ۵۰۰ هزار نوآموز از ۱۰ روز آینده

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، دکترمجید قدمی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در نشست خبری که امروز در ساختمان آموزش و پرورش استثنایی برگزار شد، اظهار کرد: طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان ۱۰ تا ۱۵ روز آینده آغاز می‌شود که البته اجازه داده شد استان‌ها با توجه به ظرفیت و شرایط، طرح را آغاز کنند.

وی با بیان اینکه طرح سنجش تا پایان شهریورماه ادامه دارد، افزود: امسال پیش بینی می‌کنیم یک میلیون و پانصد هزار نوآموز بدو ورود به دبستان در طرح سنجش شرکت کنند.

* آمادگی ۱۴۷۲ پایگاه سنجش کلاس اولی‌ها

قدمی اضافه کرد: ۱۴۷۲ پایگاه سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان را در نظر گرفتیم و ۱۰ هزار و ۳۳۴ نفر نیروی انسانی در پایگاه‌ها حضور خواهند داشت؛ضمن اینکه ۵۳ پایگاه سیار داریم.

وی هزینه سنجش برای هر نوآموز را ۲۵ هزار تومان ذکر کرد و گفت: در مناطق عشایری ثبت‌نام به صورت رایگان انجام می‌شود که حدود ۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و سعی می‌کنیم از اعتبارات دولتی تأمین شود.

* داشتن کارت واکسیناسیون برای سنجش الزامی است

رئیس سازمان آموزش‌ و پرورش استثنایی با بیان اینکه انجام ارزیابی‌های سنجش شرط ثبت‌نام کلاس اولی‌هاست، اضافه کرد: برای ثبت‌نام دانش‌آموز کلاس اولی، والدین به مدرسه مراجعه می‌کنند و ثبت‌نام اولیه و نوبت‌گیری برای سنجش صورت می‌گیرد و دانش‌آموز به نزدیک‌ترین پایگاه ارجاع می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه داشتن کارت واکسیناسیون برای سنجش الزامی است، افزود: اگر کارت واکسیناسیون دانش‌اندوزی کامل نباشد در ابتدا برای تکمیل واکسیناسیون ارجاع می‌شود.

قدمی با بیان اینکه پوشش طرح سنجش به ۹۹ درصد رسیده است، ادامه داد: در پایگاه‌های سنجش مرحله اول غربالگری است و اگر نیاز به ارجاع باشد، نوآموز به مرحله تخصصی ارجاع می‌شود.

وی تصریح کرد: رویکرد ما توسعه آموزش‌ فراگیر است که در حال حاضر آموزش‌های فراگیر برای دانش‌آموزان نابینا، ناشنوا و جسمی-حرکتی در حال انجام است.

* والدین ۲۱.۸ درصد کلاس اولی‌ها نسبت فامیلی دارند

معاون وزیر آموزش‌ و پرورش ادامه داد: سال گذشته یک میلیون و پانصد هزار دانش‌آموز کلاس اولی سنجش شدند که ۷۲ درصد سابقه آموزش‌ قبل از دبستان داشتند.

وی ادامه داد: ۶ درصد کلاس اولی‌ها چپ دست هستند و واکسیناسیون ۶۸ درصد کامل بود؛ ضمن اینکه والدین ۲۱.۸ درصد دانش‌آموزان نسبت فامیلی دارند.

* ۲۴ هزار کلاس اولی لاغری مفرط دارند

قدمی افزود: ۱۵۵ هزار نفر از والدین کلاس اولی‌ها بی‌سواد بودند که به نهضت سوادآموزی معرفی شدند.

وی گفت: ۵ درصد کلاس اولی‌ها یعنی ۷۴ هزار و ۴۱۷ نفر چاقی مفرط و ۱.۵ درصد یعنی ۲۴ هزار و ۳۶۵ نفر لاغری مفرط دارند و ۴ دهم درصد نیز یعنی حدود ۹ هزار نفر کوتاهی قد شدید دارند.

* شناسایی ۶۸ دیرآموز کلاس اولی

معاون وزیر آموزش‌ و پرورش اظهار کرد: دندان ۷۲.۷ درصد کلاس اولی‌ها سالم نیست و دندان ۲۷.۳ درصد دانش‌آموزان سالم است.

وی با بیان اینکه ۶۸ هزار و ۴۶۸ نفر دیرآموز شناسایی شدند، افزود: ۸۷۳۷ کلاس اولی به مدارس استثنایی و ۱۶۹۵ نفر به سیستم آموزش تلفیقی ارجاع شدند.

قدمی با ییان اینکه ۱۵۶۰ مدرسه استثنایی و ۲۵ مدرسه شبانه‌روزی برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در کشور داریم، گفت: ۷۵ هزار و ۲۵۷ دانش‌آموز با نیازهای ویژه در مدارس استثنایی و ۶۴ هزار و ۸۰۳ نفر در طرح تلفیقی تحصیل می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه تمام برنامه‌های ما مبتنی بر سند تحول بنیادین است، افزود: مجموعه فعالیت‌ها را مستند به سند کردیم و زمینه‌های اجرای راهکارهای سند فراهم شده است. 

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: امسال برای ارتقای فعالیت‌های ورزشی طرحی را اجرا می‌کنیم و از هر مدرسه یک معلم دعوت شده و یک دوره تربیت مدرس کشوری را در تابستان برگزار می‌کنیم؛ به عبارت دیگر مجموعه فعالیت‌های ورزشی قابل پیش‌بینی در مدارس استثنایی را به این مدرسان آموزش می‌دهیم‌.

وی به خدمات حمایتی انجام شده برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه اشاره کرد و افزود: ۱۶ هزار نفر از این دانش‌آموزان طی ۳ سال گذشته خدمات توانبخشی گرفتند که رقم تجهیزات حمایتی اعم از تأمین تجهیزات توانبخشی بیش از ۱۰ میلیارد تومان است.

* تحصیل ۲۱۱۷ دانش‌آموز اوتیسم

قدمی درباره دانش‌آموزان اوتیسم اظهار کرد: اگر دانش‌آموز اوتیسم بدون مشکل هوش باشد به مدارس عادی ارجاع می‌شود و اگر مشکل کم‌هوشی داشته باشد، در مدارس استثنایی تحصیل می‌کند که در حال حاضر ۲۱۱۷ دانش‌آموز اوتیسمی در مدارس استثنایی داریم.

وی به کتاب‌های دانش‌آموزان با نیازهای ویژه اشاره کرد و ادامه داد: تمام کتاب‌ها به جز کتاب‌های جدیدالتألیف چاپ شده است که کتاب‌های جدید هم تا مهر آماده شده و در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: قیمت کتاب‌های دانش‌آموزان با نیازهای ویژه مانند کتاب‌های دانش‌آموزان مدارس عادی است.

وی با بیان اینکه به دنبال توسعه مراکز مشکلات ویژه یادگیری هستیم، گفت: در حال حاضر ۴۴۷ مرکز دولتی و ۱۳۹ مرکز غیردولتی ویژه مشکلات یادگیری فعالیت می‌کنند.

قدمی به توسعه مراکز آموزش‌ خانواده اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر ۸ مرکز آموزش‌ خانواده در مراکز استان‌ها ایجاد شده است.

وی در خصوص طرح فراگیر و حضور دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در کنار دانش‌آموزان عادی گفت: بسته‌هایی را برای معلم رابط و مدارس پشتیبان در نظر گرفتیم؛ ضمن اینکه در تلاشیم حداقل ۱۰ مدرسه بدون مانع را با هماهنگی سازمان نوسازی در هر استان داشته باشیم.

* برای ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی به ۵۰ میلیارد تومان نیاز است

رئیس سازمان آموزش‌ و پرورش استثنایی کشور اظهار کرد: سال گذشته نیاز ما در زمینه سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی ۴۰ میلیارد تومان بود اما ۶۰ درصد بودجه تخصیص یافت که ما از بخش آموزش‌ و فرهنگی هزینه کردیم.

وی با بیان اینکه اگر سرویس ایاب و ذهاب نباشد، خانواده‌ها فرزند با نیاز ویژه را به مدرسه نمی‌فرستند، افزود: امسال برای ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی به ۵۰ میلیارد تومان نیاز است.

قدمی در خصوص کمبود نیروی انسانی آموزش‌ و پرورش استثنایی گفت: خروجی ما سالیانه ۶۵۰ تا ۷۰۰ نفر است در حالی جذب نیرو از آزمون استخدامی و دانشگاه فرهنگیان ۳۵۰ نفر است.

وی سرانه دانش‌آموزان استثنایی را در طرح فراگیر به ازای هر دانش‌آموز ۶ تا ۷ میلیون تومان و در مدارس استثنایی ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان ذکر کرد.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA