اولین جلسه دبیرخانه شورای صاحب نظران علوم تربیتی صبح امروز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، صبح امروز اولین جلسه دبیرخانه شورای صاحب نظران علوم تربیتی به ریاست دکتر حیدر تورانی در سازمان پژوهش برگزار شد.

در این جلسه که با حضور اکثریت اعضاء ساعت 11 الی 13 روز شنبه 30 تیرماه 97 در سالن جلسات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار گردید، پیش نویس آئین نامه شورای صاحب نظران علوم تربیتی مورد بررسی دقیق قرار گرفت که با اندکی اصلاحات در 5 ماده به تصویب رسید.

دکتر حیدر تورانی در این جلسه ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از حضور به موقع اعضاء، نظام آموزشی را به یک کشتی تشبیه کرد که نیازمند آرامش و همفکری همه دغدغه مندان تعلیم و تربیت به ویژه صاحب نظران علوم تربیتی است تا کودکان و نوجوانان و آینده سازان که مسافران اصلی این کشتی هستند را به سلامت و امنیت خاطر به ساحل نجات اهدافِ تعیین شده برساند.

وی عدم توفیق در برخی امور را ناشی از عدم هماهنگی عوامل ذیربط و پراکنده کاری بخش های مختلف دانست و اضافه کرد: در آموزش و پرورش عوامل مختلفی دخیل هستند از جمله محتوای آموزشی، معلم، روش تدریس، میریت آموزشگاهی، کتابهای کمک آموزشی و... همه اعضای یک تیم هستند که باید هماهنگ و با هم عمل کنند تا به هدف مورد نظر برسند. لذا تلاش یک نفر«فرد» نمی تواند موفقیتی برای «تیم» به ارمغان بیاورد.

دکتر تورانی تشکیل این جلسات را در راستای هم سو سازی، وحدت رویه و هم افزایی همه دستگاه ها و کاهش فاصله بین آن ها دانست که با احصاء مسئل و مشکلات و اولویت بندی آن ها راه کارها و روش های متناسبی برای کاهش و یا حل آن ارائه می دهند.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با نقد برخی گزاره ها که با سیاه نمایی سعی دارند روحیه یاس و ناامیدی را به کارکنان آموزش و پرورش القا نمایند، اذعان کرد: آموش و پرورش مطلوب نیست، اما مخروب هم نیست و همانند بسیاری از نهادها و دستگاه ها با کاستی ها و نواقصی مواجه است که باید با همت و تلاش مضاعف اندیشمندان برای کاهش مشکلات و حل مسائل پیش رو گام های عملی قابل توجهی برداشت.

وی با خوب و مفید دانستن نقدهای سازنده، اضافه کرد: البته این بدان معنا نیست که دستگاه های ذیربط به جای کمک مادی و معنوی یکدیگر در جهت تحقق اهداف ترسیم شده، منقدِمدعی و مطالبه گر باشند و هریک تلاش کنند نارسائی های احتمالی را به گردن دیگری بیاندازند. این نگاه باید تغییر کند.

در ادامه جلسه آقای عظیم محبی پیش نویس آئین نامه شورای صاحب نظران علوم تربیتی را قرائت نمود و حاضران ضمن بحث و تبادل نظر پیشنهادات اصلاحی خود را ارائه نمودند.

2
امتیاز: 2 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA