کاهش حجم کتاب و افزایش فعالیت های نشاط آور از سیاست‌های آموزش‌وپرورش

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید محمد بطحایی در جمع بیش از 1500 مربی و دانش‌آموز پیشتاز شرکت‌کننده در هشتمین اردوی ملی دانش آموزان جشنواره مهارت‌های تشکیلاتی دانش آموزان پیشتاز سراسر کشور در اردوگاه شهید باهنر تهران اظهار کرد: آموزش‌وپرورش باید به سمتی برود که بخش عمده‌ای از فعالیت‌های آن اردویی و نشاط‌آور باشد و دانش آموزان در چنین فضایی زندگی را تمرین کنند.

وی افزود: دانش آموزان در اردو همدیگر را تحمل می‌کنند و با یکدیگر تعامل دارند، به درد دل یکدیگر گوش فرا می‌دهند، نظم فرامی‌گیرند و همدیگر را درک می‌کنند؛ این یعنی تمرین زندگی و آنچه در سیاست‌هایمان دنبال می‌کنیم در چنین فضاهایی محقق می‌شود.

 وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: وقتی افراد در دوران دانش‌آموزی زندگی کردن را تمرین کنند، در آینده می‌توانند زندگی خود را به‌خوبی مدیریت کنند و جامعه دیگر شاهد این‌همه اختلاف و ناسازگاری نخواهد بود زیرا آستانه تحمل افراد افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: آستانه تحمل یعنی تحمل سختی‌ها، ناامید نشدن محل مشکلات خود و دیگران، بنابراین افراد دارای مهارت‌های زندگی، افرادی هستند که همواره می‌گویند باعقل و درایتی که خداوند به من داده مشکلات راحل می‌کنم.

عضو کابینه تدبیر و امید تصریح کرد: آموزش‌وپرورش قصد افزایش چنین برنامه‌هایی که نشاط‌آور و نوعی تمرین زندگی است را افزایش می‌دهد، بنابراین فضای مدرسه نباید حالت خسته‌کننده و کسالت‌آور داشته باشد و طوری باشد که دانش‌آموز برای ورود به مدرسه لحظه‌شماری کند.

وی افزود: در راستای سیاست مهارت افزایی و تقویت برنامه‌های پرورشی، کاهش حجم کتاب‌ها و افزایش اردوها و تفریحات و انجام برنامه‌های نشاط‌آور از برنامه‌ای آموزش‌وپرورش است

بطحایی گفت: مدرسه خانه دوم شما دانش آموزان است و نباید با دل‌شوره و نگرانی به مدرسه بروید، سعی خواهیم کرد مدرسه را به کانون فعالیت‌های تربیتی و تمرین مهارت‌های زندگی تبدیل کنیم.

در این مراسم کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی با اشاره به برگزاری این اردو از پنج‌شنبه هفته قبل تا امروز یکشنبه گفت: برنامه‌های اردو صرفاً مهارتی و فعالیت‌های آن کاملاً گروهی است و دانش آموزان انواع مهارت‌های زندگی را عملاً تجربه می‌کنند. 

وی افزود: در این اردو علاوه بر آموزش مهارت‌ها، برنامه‌های تفریحی هم در نظر گرفته‌شده است، اما رویکرد و محور اصلی اردو آموزش مهارت‌ها و فضای عمومی، نشاط‌آور و همه رقابت‌ها نیز گروهی ست بنابراین این فعالیت‌ها کاملا منطبق بر سیاست‌های جدید وزارت آموزش‌وپرورش است.

گفتنی است در پایان این مراسم وزیر آموزش‌وپرورش از چادرهای دانش‌آموزی بازدید و از نزدیک  فعالیت اردویی دانش آموزان را مشاهده نمود

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA