نویسنده شیرازی برگزیده کتاب کودک جشنواره رشد شد

به گزارش خبرنگار مهر ، کتاب «من مترسکم ولی می‌ترسم!» از احمد اکبرپور که توسط موسسه فرهنگی فاطمی به چاپ رسیده در رقابت با 5 اثر دیگر در حوزه کودک این جشنواره موفق به دریافت تندیس شانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد شد.

به گفته اکبرپور، پس از دوسال نامزد شدن در جشنواره کتاب های آموزشی رشد، موفق شده است این جایزه را کسب کند.

در معرفی این کتاب آمده است: «میخی بر دو چوب کوبیده می‌شود و قامت مترسکی شکل می‌گیرد. تکه‌ پارچه‌های کهنه و کثیفی که دور تنش پیچیده می‏شوند، او را تبدیل به موجودی ترسناک می‌کنند که حیوان‌ها و بچه‌ها از او می‌ترسند. کشاورز مترسک را بر دوش می‌گذارد و تا زمین‌های کشاورزی می‌برد و پایش را در زمین محکم می‏ کند. قرار است مترسک، ترسناک باشد و حیوان‌های متجاوز را فراری دهد، اما او نمی‌خواهد ترسناک باشد. نمی‌خواهد در زمین ساکن بماند.»

اکبرپور، نویسنده‌ نامدار عرصه‌ ادبیات کودک و نوجوان ایران سعی کرده است با استفاده از این داستان جذاب، قضاوت‌ نکردن بر اساس ظاهر را به مخاطبانش القا کند؛ در سنت ادبی ما معمولا خوب‌ها زیبا و بدها نازیبا هستند، اما داستان مترسک باور رایج را می ‏شکند.

تصویرگر کتاب، مریم طهماسبی، تاثیر روانی رنگ‌ها را به‌خوبی می‌شناسد و با رنگ‌های زنده و شاد، تصویرهایی پویا خلق کرده‏ است. تصویرهایی که به متن جان می‌دهند و قدرت تجسم کودک را بالاتر می‌برند.

احمد اکبرپور نویسنده و شاعر متولد سال 1349 در استان فارس است؛ اکبرپور یکی از شناخته شده ترین نویسندگان معاصر کتاب های کودک در ایران است.

بسیاری از آثار وی برپایه‌ صلح، دوستی و طنزاند؛ احمد اکبرپور عضو شورای کتاب کودک و انجمن نویسندگان کودکان ایران است.

آثار این نویسنده به زبان های متعددی ترجمه و چاپ شده اند و اغلب آنها جوایز ملی و بین المللی کسب کرده اند.

3
امتیاز: 3 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA