جشنواره کتاب رشد از جایگاه بالایی در وزارت آموزش و پرورش برخوردار است

به گزارش خبر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد٬ عصر امروز دوشنبه ۱۲ آذر ماه ۹۷ ٬ با حضور محمد ناصری مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش و دبیر شانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد و جمعی از اصحاب رسانه٬ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار گردید.

محمد ناصری٬ مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی و دبیر شانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد٬ در این مراسم گفت: دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی بر تنور مطالعه می ‌دمد و رونق این امر مطالعه و کتاب خوانی است؛ مطالعه از سر اجبار تاثیر خوبی ندارد.

وی ادامه داد: در سازمان پژوهش و برنامه ریزی جشنواره‌های مختلفی برگزار می ‌کنیم سه جشنوار عکس رشد، فیلم رشد و امروز جشنواره کتاب رشد را برگزار کردیم. این جشنواره از جایگاه بالایی در وزارت آموزش و پرورش برخوردار است.

ناصری گفت: کتاب‌های کمک درسی، به‌خصوص در مدارس ابتدایی توازن موجود را بر هم زده بودند. طبیعی است که اشاعه این امر تعادل روحی و روانی دانش‌آموزان را بر هم می‌زند و در نتیجه رقابت‌های غیر موجه و ناعادلانه شکل می‌گیرد؛ با کنار گذاشتن کتاب‌های کمک درسی، کتاب‌های داستانی، علمی، آموزشی و تربیتی رونق پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: وظیفه ما ارزیابی و معرفی کتاب‌های مناسب است و خرید این کتاب‌ها برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس وظیفه معاونت فرهنگی پرورشی و ابتدایی است، اگر بخش‌های مختلف با هم هماهنگی داشته باشند، انسجام لازم رخ خواهد داد. لازم است دوستان و همکاران ما به عنوان متصدی امر خرید، به بخش گزینش و فهرستگان کتاب‌های مناسب کاملاً وفادار بمانند.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی بیان کرد: این جشنواره به کتاب سازی درست، اصولی و موفق و جاذبه ها و تاثیرگذاری و وجوه سرگرمی کتاب توجه دارد کتاب هایی که پاسخی به نیازهای مخاطبان که البته صرفا کودکان و نوجوانان نیستند بلکه معلمان و خانواده ها را نیز در بر می گیرد، است.

ناصری٬ اظهار داشت: اولین سیاست جشنواره در این سال ها این بود که به کتاب های تالیفی بیش از ترجمه بها داده ایم؛ البته کتاب های ترجمه ای خوبی داریم اما به کتاب تالیف بیشتر بها می دهیم.

وی گفت : از همه ناشران که به کتاب های تالیفی اهمیت می دهند و کسانی که در پدید آوردن کتاب در شرایطی که مشکلات بسیاری برای تهیه کاغذ وجود دارد قدمی برمی دارند، قدردانی می کنم زیرا کارشان ارزنده است و همچنین کسانی که به تولید ادبیات داستانی به ویژه در حوزه پیش دبستانی و دبستان می پردازند نیز قابل تقدیر هستند.

دبیر شانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی و تربیتی رشد٬ در پایان سخنان خود گفت: درحاشیه این جشنواره از مجموعه مجلات رشد، مسابقه ای با عنوان رشد معلم و با موضوع خاطره نویسی برای دبیران در نظر گرفته شده بود که در این مراسم از سه دبیر برگزیده نیز تقدیر می شود.

گفتنی است٬ آئین اختتامیه شانزدهمین جشنواره کتا‌بهای آموزشی و تربیتی رشد٬ عصر امروز دوشنبه ۱۲ آذر٬ با اعلام و تجلیل از برگزیدگان این دوره که شامل ۳۸ کتاب برتر بود٬ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان٬ به کار خود پایان داد.

باز،فرینی : معینی 

3
امتیاز: 3 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA