برگزاری همایش نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش

به گزارش خبر روابط عمومی، پنجمین پیش نشست همایش نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش با عنوان «علم دینی؛ امکان‌ها و چالش‌ها» به همت پژوهشکده فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در تالار امام مهدی (عج) این پژوهشگاه در قم برگزار شد.
ابراهیم علیپور رئیس پژوهشکده فلسفه و کلام در این نشست با بیان اینکه مبحث علم دینی از مباحث مهم در چند دهه گذشته بوده است، گفت: این بحث برای تعیین ظرفیت دین در عرصه دانش و رفع محدودیت‌های آن مطرح شده و دفتر تبلیغات اسلامی نیز حدود دو سال است که روی این بحث متمرکز شده است.
وی تصریح کرد: بر اساس سیاست‌های دفتر تبلیغات اسلامی و قطب بنیادهای نظری که یکی از میزهای آن مختص آموزش و پرورش است، بنا شد با همکاری این وزارت مبحث عظیمی در حوزه علم اسلامی و کاربست آن در حوزه آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت انجام شود که پیش نشست‌هایی نیز برای این همایش در نظر گرفته شده است.
این عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در ادامه با بیان اینکه سه شنبه هفته آینده ششمین و آخرین پیش نشست این همایش با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا و علیرضا شجاعی زند در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد، ابراز داشت: تمام پیش نشست‌هایی که برای این همایش برگزار شده همگی با حضور پژوهشگران برجسته عرصه فلسفه و کلام بوده و نشست‌ها نیز به صورت یک طرفه نیست بلکه همه حاضران می‌توانند در مباحث مشارکت داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: آثار متعددی به دبیرخانه همایش ارسال شده و در روز ۵ اردیبهشت ماه نیز اصل همایش با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه در عرصه فلسفه در قم برگزار خواهد شد و ۱۲ اثر نیز در این روز رونمایی می‌شود.
علیپور با اشاره به فعالیت‌های پژوهشکده فلسفه و کلام در عرصه مبانی علم خاطرنشان کرد: از دو سال پیش مطالعاتی در پژوهشکده فلسفه و کلام در مورد الحاد مدرن انجام شده و بیش از ۸۰۰ ساعت جلسات متعدد در مشهد و تهران قم برگزار شده است.
وی اضافه کرد: از سال گذشته که استارت کار زده شد، نزدیک به ۱۰۰ کتاب که موجب القای مباحث الحادی در دین می‌شود شناسایی شد و در ادامه از بین این تعداد، ۳۰ مورد در اولویت قرار گرفتند و تا الان نیز شش کتاب ترجمه شده است.
 

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA