معلم در اسناد بالادستی "کارمند اداری" تعریف نشده است

به گزارش خبرنگار اجتماعی‌ خبرگزاری تسنیم؛ فرهاد کریمی در همایش آیین نکوداشت یکصدمین سال تربیت معلم در ایران و گرامیداشت مقام معلم در سالن همایش‌های صدا و سیما اظهار کرد: دانشگاه تربیت معلم عهده‌دار تربیت معلمان و تامین منابع انسانی مورد نیاز آموزش‌وپرورش است و طراحی نظام تربیت معلم مستلزم نگاه به گذشته با در نظر گرفتن افق‌های پیش‌رو است.

وی افزود: شایسته است تجارب صد سال گذشته تربیت معلم بازخوانی شود اما این تمام داستان نیست، نگاه به آینده با در نظر گرفتن چالش‌های اکنون ضروری است.

رییس پژوهشگاه مطالعات آموزش و‌پرورش ادامه‌ داد: در اسناد بالادستی معلم به منزله نیروی فکری و فرهنگی جامعه تعریف شده است و کارمند اداری نیست، معلم شخصیت علمی و تربیتی است و زمینه‌سازی تربیت رسمی و عمومی را بر عهده دارد و نقش او ادامه نقش تربیتی انبیاء است و وظیفه‌اش هدایت، روشنگری، آموزش، مشورت، بازخورد دادن و تربیت برای به چالش کشیدن موقعیت‌های کنونی به منظور بسط ظرفیت‌های و جودی است.

به گزارش تسنیم، علی باقر طاهری‌نیا معاون دانشگاه فرهنگیان نیز در این همایش اظهار کرد: نیمه خرداد 1397 و چند روز پس از حضور تاریخی رهبر فرزانه انقلاب در دانشگاه فرهنگیان، نکوداشت یکصد سال تربیت معلم کلید خورد و نخستین اقدام تشکیل ستاد عالی نکوداشت معلم بود.

معاون دانشگاه فرهنگیان افزود: هدف از برگزاری نکوداشت تربیت معلم این بود که بستر گفتمان‌سازی در جامعه نهادینه شود در 31 استان کشور این مراسم برگزار می‌شود و حدود 500 پیشکسوت قدردانی خواهند شد.

وی با اشاره به راه‌اندازی موزه نمادین تعلیم و تربیت گفت: فردا میزبان رئیس‌جمهور در سالن اجلاس سران هستیم و حدود 6 عنوان کتاب و 5000 صفحه مطلب رونمایی خواهیم کرد و پس از پایان نکوداشت این  5000 صفحه محتوای تخصصی تولید‌ شده خوراک خوبی برای مدیران و سیاست‌گذاران خواهد بود.

طاهری‌نیا بیان کرد: با مطالعه موردی تربیت معلم در 14 کشور متوجه شدیم که اطلاعات کاملی از تربیت معلم در همه کشورها وجود نداشت اما تاریخ تربیت معلم ایران مدون شده است.

به گزارش تسنیم، طاهر روشندل؛ معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان نیز در این مراسم با بیان اینکه اردیبهشت هر سال و روز معلم، یادآور همت زنان و مردانی است که مروج راستی و درستی و رهنمایان آدمی به دانایی و آگاهی هستند، گفت: گرامیداشت روز معلم اقدامی نمادین است تا دولت و ملت در ارتقای سطح کمی و کیفی آموزش، مشارکتی همه جانبه و اهتمام جدی‌تری داشته باشند.

وی افزود: معلم کانونی‌ترین نقش را در شکل‌دهی شخصیت اجتماعی دانش آموزان برعهده دارد و  سامان دادن به تربیت معلم، سامان دادن به آموزش و پرورش و سامان دادن به آموزش و پرورش سامان دادن به جامعه است و اگر می‌خواهیم جامعه رشد کند باید تعلیم و تربیت رشد کند.

روشندل ادامه داد: در حال حاضر وظیفه سامان دادن به تعلیم و تربیت برعهده دانشگاه فرهنگیان است و این دانشگاه فرصتی ارزشمند است تا آموزش و پرورش خویش را در آیینه خویش ببیند و بداند چه چشم‌اندازی خواهد داشت.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان گفت: تجلیل از مقام معلم، فراهم کردن فرصت مناسبی برای تبادل اندیشه، برقراری ارتباط بین اساتید و نومعلمان از اهداف اصلی دهه سرآمدی آموزش یا همان هفته معلم است.

روشندل با بیان اینکه همه اعضای هیئت علمی ما نمونه هستند و بزرگترین افتخار این است که به شغل انبیایی مشغول هستند، عنوان‌ کرد: طبق تاکید وزارت علوم فرایند انتخاب استاد هیئت علمی نمونه را از بهمن 97 شروع شد؛ 35 پرونده در معاونت آموزشی بررسی شد و به مرحله دوم راه یافت که در نهایت سه نفر به عنوان اعضای هیئت علمی نمونه انتخاب شدند.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA