نظام تستی مانع رشد تفکر/ اولیا دانش‌آموزان کنکور را می‌پسندند

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام علی ذوعلم شامگاه سه شنبه در آئین بزرگداشت مقام معلم در سالن اجتماعات شهید مطهری سمنان با بیان اینکه نظام آموزشی تست محور و حفظ محور، را مهمترین مانع تقویت قدرت تفکر و تعقل می‌دانیم، ابراز کرد: اولیای دانش آموزان امروز دنبال آموزش علم محور اما حفظی و کنکوری هستند و این دیدگاه باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه امروز باید بگذاریم تا دانش آموزان سوال و انتقاد کردن را تجربه کنند، تا در یک روند و محیط آموزشی فکر محور تربیت یابند، افزود: با این روش هدف پرورش فکری و عقلانی محقق می‌شود و لذا از این منظر دارای اهمیت است.

مبنای تربیت اسلامی، تفکر و تعقل است

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور با بیان اینکه مبنای تربیت اسلامی، تفکر و تعقل است، ابراز کرد: باید به دانش آموزان قدرت تفکر را بدهیم نه قدرت تست زنی.

ذوعلم با بیان اینکه مبنای آموزش در مدارس تقویت تفکر و اندیشه ورزی باشد، تاکید کرد: باید قدرت تفکر و تعقل به گونه‌ای تقویت شود تا یک دانش آموز که آتیه ساز ایران اسلامی نیز نام دارد، خود با قدرت اندیشه در گفتمان‌ها تصمیم بگیرد.

وی افزود: یکی از تأکیدات وزارت آموزش و پرورش این است که معلمان برای آموزش ارزش‌های دینی و اسلامی که در بیانیه گام دوم انقلاب توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز مورد تاکید قرار گرفت را توضیح دهند.

اهمیت تعلیم و تربیت

معاون وزیر آموزش و پرورش درباره اهمیت تعلیم و تربیت و پرورش استعدادهای جوان، بیان کرد: آزادی مهمترین ارزش انقلاب اسلامی است ولی جوانان از آزادی مصادیق اشتباه می‌پندارند که باید این امر را به خوبی اصلاح کنیم و در مقابل هوشیار نیز باشیم چرا که غرب به دنبال نشان دادن نوعی ویترین آزادی و منحرف کردن افکار جوانان ما است.

ذوعلم با بیان اینکه معلمان باید در رفتارهای خود در مدارس هوشیار باشند، بیان کرد: دانش آموزان امروزه به شدت از معلمان تأثیر می‌پذیرند و لذا باید معلمان با رفتارشان به دانش آموزان نکات زیادی را یاد بدهند.

وی با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری کشور به نیروهای توانمند و معتقد نیاز دارد، افزود: توانمندی و مهارت برای رونق تولید باید در جامعه تقویت شود تا به اهداف والای انقلاب اسلامی دست یابیم.

در این مراسم از برخی معلمان استان سمنان تقدیر به عمل آمد.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA