طرح «بوم» سال تحصیلی آینده در مدارس اجرا می‌شود

علی باقر زاده معاون پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار  حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تداوم برنامه‌های آموزشی و درسی در نظر گرفته شده با توجه به طرح‌های وزیر سابق برای سال تحصیلی آینده اظهار کرد: برنامه‌های کاری مسیر اصلی خود را طی می‌کنند و تغییر و تحولات وزارتخانه تاثیری بر این موضوع ندارد.
وی ادامه داد: در سازمان پژوهش وظیفه داریم بسته یادگیری مناسب را برای دانش آموزان تولید کنیم که اینکار برای سال تحصیلی ۹۹-۹۸ اتفاق افتاده است.

باقرزاده با اشاره به اینکه تاکنون هشت میلیون نفر در سامانه ثبت‌نام کتاب‌های درسی ثبت نام کردند، گفت: قریب به اتفاق کتاب‌های پر تیراژ اکنون چاپ شده است و در حال انتقال به انبار‌های استانی است و پیش بینی می‌کنیم کتاب‌ها تا اول مهر به مدارس تحویل داده خواهد شد.

چالش تهیه کاغذ برای تولید کتاب درسی سال‌های آتی

معاون پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار کرد: مسئله فعلی برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ است که مهمترین موضوع تامین کاغذ برای تهیه کتاب‌های درسی محسوب می‌شود.

وی درباره تداوم اجرای طرح بوم و مدرسه محوری برای سال تحصیلی آینده اظهار کرد: بعید به نظر می‌رسد که برنامه بوم در تغییر و تحولات جدید تداوم نداشته باشد چرا که این طرح موضوعی است که سال‌های سازمان پژوهش آن را مطرح کرده است.

باقرزاده ادامه داد: بنا بر طرح بوم بخشی از برنامه درسی باید آزاد شود و این موضوع جز تکالیف سند تحول بنیادین هم محسوب می‌شود.

معاون پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به راهکار ۵-۵ سند تحول بنیادین اظهار کرد: باید بخشی از برنامه درسی حداقل ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد به معرفی حِرف، مشاغل و آداب و رسوم محلی بپردازد و این زمان در اختیار مدارس قرار گیرد.
وی افزود: البته باید برای اجرای این طرح سازوکاری ویژه مربیان و معلمان  اندیشیده شود تا برنامه مناسب با آزاد سازی برنامه درسی تولید شود.
باقرزاده تصریح کرد: در برنامه درسی ملی و راهکار ۲-۱۳ که به زمان تعلیم و تربیت پرداخته است بین ۵۰ تا ۱۰۰ ساعت از برنامه باید در اختیار مدرسه قرار گیرد.

طرح «بوم»  مبتنی بر مدرسه‌محوری است

معاون پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تاکید کرد: با وجود این مستندات طرح بوم از پیشنهادات اصلی سازمان پژوهش است که آقای بطحایی آن را اجرایی کرد و بعید به نظر می‌رسد با رفتن وی اجرای برنامه منتفی شود چرا که این طرح توجیه علمی دارد.
وی اظهار کرد: بوم از جنس سیاست گذاری مبتنی بر مدرسه محوری و تمرکز زدایی است بنابراین حذف یا تغییر کلی این طرح اجرایی نخواهد شد.
امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA