طرح ملی دارکوب اجرا می‌شود

دارکوب، طرح ملی آموزش کدنویسی به کودکان و نوجوانان است. برنامه‌ریزی شده است تا پایان سال 1399 حدود یک میلیون کودک و نوجوان ایرانی در فاصله سنی 6 تا 16 سال آموزش ببینند و برای ورود به فضای دیجیتال آماده شوند.

به گزارش ایرنا،  طرح ملی کدنویسی «دارکوب»، 16تیر1398 کلید خورد و تابستان امسال در کشور عملیاتی می‌شود.

 

دنیای کنونی نه تنها با کمبود آب، صلح، انسانیت و آرامش مواجه است بلکه از کمبود مهم دیگری با عنوان «برنامه‌نویسی» نیز رنج می‌برد و به نظر می‌رسد با فراگیرتر شدن فناوری‌هایی همچون اینترنت اشیا یا هوش مصنوعی، این کمبود بیش از این احساس می‌شود.

 

یکی از بهترین انتخاب‌ها در دنیای امروز، آموختن برنامه‌نویسی به کودکان است. آموزش مبانی کدنویسی به دانش‌آموزان و آماده‌سازی آن‌ها برای پذیرش نقش‌های دیجیتالیی در آینده می‌تواند یکی از مسائل مهم و ازرشمند نظام آموزش‌وپرورش و متولیان کسب‌وکار باشد. آموزشی که آرام‌آرام ضمن آشنایی دانش‌آموزان با مبانی زندگی دیجیتال، کسب‌وکار دییجیتالی و آینده دیجیتالی، می‌تواند زمینه‌ساز انتخاب بهتر رشته تحصیلی و مشاغل آینده باشد.

 

تلاش بسیاری از کشورهای پیشرفته امروزی، آموزش مبانی کدنویسی به کودکان و دانش‌آموزان و بسترسازی رشد اقتصادی کشور در دهه آینده است.

مزایای این آموزش‌ها برای کودکان و نوجوانان از منظر روانشناسی توانایی زندگی در عصر دییجیتالی، توانایی حل مسئله، توانایی فکر انتقادی، رشد خلاقیت، تقویت اعتماد به نفس، تقویت قدرت استدلال، کمک به درک مفاهیم انتزاعی و سخت‌کوشی است.

 

همچنین باید توجه کنیم که بچه‌ها با یادگیری علم «کدنویسی» می‌توانند برای اشتغال در یکی از پرکارترین و پردرآمدترین رشته های زمان حاضر و آینده جهان توانمند شوند و برای خود، خانواده و حتی کشور تولید ارزش و ثروت کنند.

 

آموزش یک میلیون کودک تا پایان سال 99

در این راستا مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی ریاست جمهوری در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: دارکوب طرح ملی آموزش کدنویسی یا برنامه‌نویسی به کودکان و نوجوانان است که با همراهی مجموعه‌ای از نهادها اعم از مرکز ملی فضای مجازی، دانشگاه پیام نور، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، وزارت تعاون، کار و راه اجتماعی، سازمان فناوری اطلاعات ایران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک شتابدهنده خصوصی به مرحله اجرا رسیده است.

 

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی شده تا پایان سال 99 حدود یک میلیون کودک و نوجوان ایرانی در فاصله سنی 6 تا 16 سال آموزش ببینند و برای ورود به فضای دیجیتال آماده شوند.

 

محمدی با بیان اینکه در سال‌های اخیر جهان به دو حوزه واقعی و مجازی تبدیل شده است، اظهار کرد: عمق دنیای مجازی روزبه‌روز افزوده می‌شود و زمان بیشتر کودکان در این فضا سپری می‌شود؛ درحالی‌که به دلیل ضعف آگاهی نسبت به فرصت‌های فضای مجازی تنها تهدیدهای آن مشاهده می‌شود.

 

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال در ادامه گفت: دارکوب در نظر دارد که نوجوانان بیشتر با فرصت‌های فضای مجازی آشنا شوند و عملاً سواد دیجیتالی کودکان افزایش پیدا کند تا از ظرفیت‌های این حوزه استفاده و کارآفرینی، تولید محتوا، تولید اپلیکیشن و هویت‌سازی کنند.

 

محمدی توضیح داد: این طرح به مسئله دانش‌آموزی محدود نشده و شروع آن با مجموعه دانشگاهی و مهارتی از جمله دانشگاه پیام نور و سازمان فنی و حرفه‌ای آغاز شده است، همچنین سازمان فنی و حرفه‌ای نقش مهمی در قسمت مهارتی طرح اجرا می‌کند.

 

وی با اشاره به طریقه برگزاری کلاس‌ها گفت: هم اکنون هزار نفر مربی در حال آموزش هستند که این آموزش‌ها در قالب دوره‌های سه روزه و سپس از راه دور و به صورت مجازی انجام می‌شود و در انتهای تیرماه امسال آموزش مربیان آغاز می‌شود و کودکان از 8 سالگی می‌توانند به راحتی به زبان فارسی برنامه‌نویسی کنند.

 

محمدی اضافه کرد: از مرداد ماه نیز فرآیند ثبت‌نام کودکان و نوجوانان آغاز می‌شود و در همه شهرها امکان برگزاری کلاس وجود دارد.

 

دبیر ستاد توسعه فناوری هایی حوزه اقتصاد دیجیتال در توضیح آموزش‌های این طرح نیز گفت: در طرح ملی دارکوب شیوه برنامه‌نویسی به صورتی نیست که دانش‌آموزان کدنویسی کنند بلکه فقط کافی است تا مفاهیم برنامه‌نویسی را بیاموزند و به روشی جذاب تنها با کشیدن کدها و چسباندن آنها به یکدیگر، ایده‌های خود را بسازند.

 

محمدی اضافه کرد: بچه‌ها می‌توانند انواع بازی، انیمیشن، داستان مصور و برنامه‌های تعاملی را بسازند و حتی ربات‌ها را نیز برنامه‌نویسی کنند و به صورت هدفمند در استفاده از فناوری زمان خود را صرف کنند و با ادامه مسیر آموزشی و یادگیری برنامه‌نویسی پیشرفته بتوانند وارد حوزه کارآفرینی شوند.

 

سرمایه‌گذاری روی کودکان برگشت‌پذیر است

وی با اشارره به لزوم برگزاری چنین طرح‌هایی گفت: در همه جای دنیا سرمایه‌گذاری روی نسل کودکان و نوجوانان برگشت‌پذیر است، به عنوان مثال آمریکا در سال 2016 حدود 4 میلیارد دلار در حوزه آموزش دیجیتال کودکان سرمایه‌گذاری کرده است.

 

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال اضافه کرد: در ایران نیز کودکان یکی از ظرفیت‌های بزرگ و مهم هستند، بنابراین آمادگی آن‌ها برای ورود به تمامی عرصه‌ها موجب پیشرفت و توسعه کشور می‌شود.

 

محمدی ادامه داد: برنامه‌ریزی شده اقدامات دیگری نیز در حوزه آموزش دیجیتال به کودکان و نوجوانان انجام شود و طرح ملی دارکوب ابتدای راه است.

5
امتیاز: 5 (1 رای)

ارسال نظر

Image CAPTCHA