اخبار

فصل مشترک جشنواره فیلم رشد و بیانیه گام دوم انقلاب، توانمندسازی جوانان و ارتقای نگرش آ‌ن‌ها است

 رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تأکید کرد: دانش‌آموزان باید از شرکت در جشنواره فیلم رشد، بهره‌ای فراتر از صرف تماشای فیلم ببرند.

نقش بازی‌‏های آنلاین درسلامت روان و جامعه‌پذیری کودکان و نوجوانان

وقتی در یک تفریح خانوادگی در پارک یا ساحل دریا، والیبال بازی می کنید یا دنبال پروانه‏ ها می‌دوید یا برای تهیه  غذا با هم همکاری می‌کنید، کودک شما نیازی نمی‌بیند تا در دنیای مجازی غرق شود.

حوزه‌های تربیت و یادگیری به طور کامل استقرار یافتند

حوزه‌های یازده‌گانه تربیت و یادگیری به صورت کامل استقرار پیدا کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، عظیم محبی مدیر هماهنگی حوزه‌های تربیت و یادگیری اعلام کرد: نظر به اجرای کامل مفاد برنامه درسی ملی، حوزه‌های یازده‌گانه تربیت و یادگیری با عنوان « گروه پژوهش و برنامه‌ریزی درسی حوزه تربیت و یادگیری » با آرایش جدید در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی استقرار پیدا کرد.

براساس این سیاست اقدامات زیر در دستور کار قرار گرفته است:

تقدیر از تعدادی از همکاران سازمان پژوهش به مناسبت روز جهانی عصای سفید

به مناسبت روز جهانی نابینایان و عصای سفید از تعدادی از همکاران نابینای شاغل در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تقدیر صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، 23 مهر مصادف با 15 اکتبر روز جهانی نابینایان(عصای سفید) نامگذاری شده که به همین مناسبت حجت الاسلام و المسلمین علی ذوعلم معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ضمن تبریک این روز، از سه نفر از همکاران نابینای شاغل در این سازمان تقدیر نمود.

حضور پنج فیلم‌ساز درهیئت انتخاب فیلم‌های خارجی جشنواره فیلم رشد

اعضای هیئت انتخاب، فیلم‌های خارجی در بخش‌های داستانی کوتاه و بلند، پویانمایی، مستند، فرهنگیان و دانش‌آموزان خارجی فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره چهل و نهم را معرفی کردند.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در بخش بین‌الملل جشنواره فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد، از حضور پنج فیلم‌ساز و دو کارشناس آموزشی در هیئت انتخاب فیلم‌های خارجی بهره برد که نام تعدادی از برگزیدگان دوره‌های گذشته جشنواره بین‌المللی فیلم رشد نیز در بین آن‌ها به چشم می‌خورد.

کتاب‌ها و سرگرمی‌های سنتی با دنیای کودکان امروز فاصله زیادی دارند

محمود برآبادی، نویسنده و منتقدادبی، معتقد است کودکان امروز با کودکان نسل قبل تفاوت زیادی دارند و به راحتی نمی‌توان سرگرم‌شان کرد و کتاب‌ها و سایر سرگرمی‌های سنتی گرچه هنوز کاربرد دارند، اما با دنیای کودکان امروز فاصله زیادی دارند و روز به روز این فاصله‌ها افزایش می‌یابد.

نشست شورای مدیران معاونت توسعه منابع وزارت متبوع در دارالفنون

 نشست شورای مدیران و مشاوران معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مدرسه تاریخی دارالفنون برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، در این نشست علی اللهیار ترکمن، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، مدیران و مشاوران معاونت ضمن بازدید از بخش­های مختلف مدرسه، برنامه ­ها و فعالیت های آینده معاونت را بررسی کردند.

بازدید معاون وزیر آموزش و پرورش از درختی که سال ها پیش در حیاط مدرسه غرس کرده بود، از حاشیه­ های جالب این نشست بود.

دستاوردهای بازآرایی تشکیلاتی و استقرار حوزه های تربیت و یادگیری

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، ارتقای کیفیت، عدالت تربیتی و مشارکت را کلید واژه های اساسی در عرصه تعلیم و تربیت دانست.

معاون وزیر آموزش و پرورش: کمبود کتاب درسی نداریم

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به تشریح آخرین وضعیت توزیع کتب درسی پرداخت و گفت: کتاب درسی به تعداد همه دانش‌آموزان کشور چاپ شده است و کمبود کتب درسی نداریم.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به نقل از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم در خصوص توزیع کتب درسی اظهار کرد: طبق آماری که مدارس در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی ثبت‌ می‌کنند، کتاب درسی را تحویل می‌گیرند.

انتصاب 10 عضو شورای عالی آموزش و پرورش با حکم رئیس‌جمهور

رئیس‌جمهور در احکام جداگانه‌ای ده عضو شورای عالی آموزش و پرورش را برای یک دوره 4 ساله منصوب کرد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، رئیس‌جمهور در حکمی آقایان و خانم‌‌ها سیما فردوسی، علی‌اصغر فانی، محمود مهرمحمدی، طبیه ماهروزاده، غلامعلی حدادعادل، غلامحسین رحیمی، عبدالکریم بهجت‌پور، مریم رنگ‌آمیز طوسی، حبیب‌الله گودرزی دورکی و جواد نوبختی را به‌عنوان اعضای شورای عالی آوزش‌و‌پرورش منصوب کرد.

مهمترین برنامه‌های معاونت طراحی وتولید بسته‌های یادگیری

معاون طراحی و تولید بسته‌های یادگیری سازمان پژوهش در گزارشی مهتمرین برنامه‌های پیش روی این معاونت را تشریح کرد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، دکتر حسن ملکی که حدود یکماه است در حکمی از سوی حجت الاسلام علی ذوعلم معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به عنوان معاون طراحی وتولید بسته‌های یادگیری منصوب شده، گزارشی از روند اجرای برنامه ها در ماههای گذشته و همچنین برنامه‌ها و فعالیتهای آتی این معاونت تازه تأسیس در ساختار سازمانی را تشریح کرد.

متن کامل این گزارش به شرح زیر است:

خانواده فقط «زن» نیست/ خانواده نخ تسبیح جامعه است

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری مهارتهای زندگی و بنیان خانواده سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی معتقد است خانواده نخ تسبیح جامعه است.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، «سیاست‌های کلی خانواده»، «طرح تعالی جمعیت و خانواده»، «قانون تسهیل ازدواج»، «ستاد ملی زن و خانواده»، «کارگروه ملی خانواده» و صدها عنوان سند، قانون و سازمان دیگر مربوط به خانواده که هر روز درباره آن می‌شنویم. اما تقریبا هیچکس نمی‌داند که این اسناد و قوانین در حال اجرا هستند، چه میزان از آن‌ها به قانون تبدیل شده و چه میزان از این قوانین اجرا می‌شوند.

بیانیه گام دوم انقلاب، الهام‌بخش تحولات جشنواره فیلم رشد

رئیس سازمان پژوهش گفت: چشم‌انداز تحول در اثربخشی و ایفای نقش جدی عنصر فیلم در صحنه تعلیم و تربیت کشور ترسیم شده است.

طرح بوم، تمرینی بزرگ برای خروج آموزش و پرورش از تمرکزبه وجود آمده است

وزیر آموزش و پرورش درباره طرح بوم گفت: این تمرین بزرگی است تا آموزش و پرورش برای خروج از تمرکز به وجود آمده اقدام کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، محسن حاجی میرزایی از واگذاری تنظیم بخشی از برنامه درسی به مدیران مدارس خبر داد.

وی درباره تغییر محتوای دروس که خود چندی پیش به آن اشاره کرده بود، گفت: در حال حاضر برنامه‌ای تحت عنوان بوم (برنامه ویِژه مدارس) در آموزش و پرورش اجرا می‌شود. طبق این برنامه یک سری اختیارات به مدارس داده شده که بتوانند بخشی از برنامه درسی خود را تنظیم کنند.

کمبود کتاب به دلیل توزیع و نقل و انتقال دانش‌آموزان بوده است

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش گفت: کمبود کتاب در برخی استان‌ها به دلیل توزیع کتاب یا نقل و انتقال دانش‌آموزان بوده است.

آخرین دستاوردهای پژوهشی در حوزه جامعه شناسی اسلامی

ششمین نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی ویژه جامعه شناسی اسلامی با تأکید بر الگوی دینی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی و نقد الگوهای غربی، 11 مهر ماه، به همت مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا و با همکاری دانشگاه جامع امام حسین(ع) و د انشگاه علوم و معارف قرآن کریم، در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

تقدیر از چهارهزار همکار افتخاری جشنواره‌های استانی فیلم رشد

عضو هیئت انتخاب فیلم‌های خارجی جشنواره فیلم رشد از تقدیر از چهارهزار همکار افتخاری جشنواره‌های استانی فیلم رشد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، مجید صادقیان، معاون دفتر انتشارات و فناوری آموزشی با اعلام این خبر گفت: «جشنواره بین‌المللی فیلم رشد از معدود رویدادهای فراگیر علمی ـ آموزشی و سینمایی در کشور است که از همراهی افتخاری طیف وسیعی از نیروهای اجرایی بهره می‌گیرد.»

برگزاری نشست تخصصی کیفیت بخشی پورتال‌های سازمان پژوهش

نشست تخصصی کیفیت بخشی پورتال های اطلاع رسانی زیر مجموعه سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، این نشست تخصصی با حضور سردبیران و مدیران کل بخش زبان های خارجی برخی از خبرگزاری های رسمی و تاثیرگذار کشور، مسئولان زیرپورتال های زبان های خارجی تارنمای اطلاع رسانی سازمان شامل بخش انگلیسی، عربی و فرانسه و سایت فارسی و کارشناسان مربوط این بخش برگزار شد.

جشن آغاز آموزش قرآن در پایه اول ابتدایی همزمان با روز جهانی کودک

کارشناس قرآنی و مؤلف کتب درسی قرآن مقطع ابتدایی گفت: جشن شروع آموزش قرآن بطور همزمان در سراسر کشور همزمان با روز جهانی کودک با هدف ایجاد خاطره‌ای خوش از یادگیری قرآن در ذهن دانش‌آموزان پایه اول ابدایی، برگزار می‌شود.

رضا نباتی، کارشناس قرآنی و مؤلف کتب درسی قرآن مقطع ابتدایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، ضمن بیان این مطلب گفت: امسال همزمان با روز جهانی کودک، 16 مهرماه، جشن شروع آموزش قرآن بطور همزمان در سراسر کشور در 63 هزار مدرسه و حدود 80 هزار کلاس درس و با حضور یک میلیون و 500 هزار دانش آموز برگزار می‌شود.

مدارس تشنه نشاط و شادی هستند/ راهکارهای ایجاد نشاط

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به راهکارهای ایجاد نشاط در میان دانش آموزان اشاره کرد و گفت: مدارس تشنه نشاط و شادی هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به نقل از خبرگزاری مهر، با توجه پرسش مهری که رییس جمهور همزمان با آغاز  سال جدید تحصیلی اعلام کرد(آیا محیط مدرسه محیطی دلپذیر، شاد و پرنشاط است؟ ) گفت وگویی با سید حسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران انجام داده ایم که در ذیل می آید.