برگزاری بزم اندیشه با حضور معاون رئیس جمهور

دبیرعلمی بزم اندیشه از برگزاری دهمین برنامه بزم اندیشه با حضور و سخنرانی دکترعلی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خبرداد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، حدادی با بیان مطلب فوق افزود: دهمین برنامه از سلسله برنامه های علمی بزم اندیشه ساعت 9:30 صبح روز سه شنبه 21 مهرماه با حضور دکترعلی اکبر صالحی معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت اعضای هیات علمی، مولفین کتب درسی و کارشناسان در سالن اجتماعات سازمان برگزار می شود.

وی با بیان این  که سلسله نشست های علمی بزم اندیشه در واقع گامی در راستای تحقق بند 2 سیاست های کلان ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است، اضافه کرد: در برنامه های پیشین از فیض حضور آقایان حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، دکتر غلامعلی حداد عادل، حضرت آیت الله حائری شیرازی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر پارسانیا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر اعرافی، دکتر علیرضا سرمدی، دریادار دکتر حبیب الله سیاری بهره مند شده ایم.

شایان ذکر است: دکتر علی‌اکبر صالحی دارای درجه دکترای مهندسی هسته ای از دانشگاه MIT آمریکا و متولد ۱۳۲۸ هـ. ش است که پس از اخذدیپلم متوسطه، در سال ۱۹۶۸ میلادی(۱۳۴۷) به دانشگاه آمریکایی بیروت رفت و سه سال بعد لیسانس فیزیک گرفت (۱۳۵۰). وی یک سال بعد فوق لیسانس فیزیک خود را در دانشگاه AUB گذراند و نهایتاً در ۱۳۵۶ از MIT آمریکا به اخذ درجه دکتری در رشته مهندسی هسته‌ای نائل آمد.

صالحی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۵۸ قائم مقام معاون آموزشی دانشگاه صنعتی شریف شد و مدتی بعد به عنوان معاون آموزشی وزیر وقت علوم (دکتر ایرج فاضل) منصوب شد. امّا پس از مدتی به بخش مهندسی هسته‌ای دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شریف بازگشت.

صالحی در سال ۱۳۶۷ به عنوان اولین رئیس دانشگاه بین‌المللی اسلامی امام خمینی قزوین انتخاب شد. اما پس از مدتی به ریاست دانشگاه صنعتی منصوب شد. وی پس از دو دور ریاست بر این دانشگاه، به عنوان نمایندهٔ ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب گردید که تا سال ۱۳۸۲ در این سمت مشغول کار بود.

دکترعلی‌اکبر صالحی با مرتبهٔ علمی استاد، عضو هیئت علمی دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف، عضویت فرهنگستان علوم ایران و مرکز بین‌المللی فیزیک نظری عبدالسلام(ICTP) در تریست ایتالیا را نیز در کارنامه خود دارد.

صالحی در ۱۹۹۸ توسط رئیس جمهور وقت به عنوان نمایندهٔ دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منصوب شد و به مدت پنج سال تا دسامبر ۲۰۰۳ (دی ۱۳۸۲) در این سمت فعالیت کرد. او سمت وزیر امور خارجه در دولت دهم را نیز در کارنامه خود دارد.

گرایشهای تحقیقاتی او محاسبات توزیع نوترون در سلولهای سوخت راکتور، دینامیک رآکتور، مدیریت سوخت رآکتور، پردازش داده‌ها و انرژی هستند.

صالحی مسلط به زبانهای انگلیسی، عربی و اسپانیولی است و با زبانهای ترکی، فرانسوی و آلمانی نیز آشنایی دارد. پروژه غنی سازی ۲۰ درصدی سوخت هسته‌ای و تبدیل آن به صفحات سوخت برای بکارگیری در راکتور تحقیقاتی تهران که از افتخار آمیزترین پروژه‌های علمی تحقیقاتی دانشمندان هسته‌ای ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی شمرده می‌شود، بنا به پیشنهاد دکتر صالحی آغاز و تحت راهنمایی های وی با موفقیت به انجام رسید.

دکتر صالحی در حال حاضر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.