تشکیل کارگروه استخراج مفاهیم علمی از آثار ومواریث دینی، فرهنگی و ادبی

تشکیل کارگروه استخراج مفاهیم علمی از آثار ومواریث دینی، فرهنگی و ادبی

معاون رئیس جمهور در دهمین برنامه بزم اندیشه با استناد به «دل هر ذره را که بشکافی آفتابیش در میان بینی»پیشنهاد کرد: کارگروهی به منظور استخراج مفاهیم علمی از مواریث ارزشمند دینی، فرهنگی و ادبی تشکیل شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی؛ دکتر علی اکبر صالحی در دهمین برنامه بزم اندیشه که صبح امروز در سالن اجتماعات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد، با اشاره به نقش پراهمیت و مقدس سازمان پژوهش اظهارکرد: سازمان پژوهش از این جهت مقدس است که با اندیشه و علم سرو کار دارد که می تواند منشاء تحولات عظیمی در جهان باشد.

وی با بیان این که «علم و دین توأمند و چنانچه جدا شوند می سوزند» افزود: دین بدون معرفت ارزشی ندارد و علم بدون دین و اخلاق به بیراهه می رود. مثالش واقعه هیروشیماست.

ایران به مثابه ستون تمدن اسلامی

وی در ادامه به قرائت متنی در خصوص سیر اندیشه و اندیشه ورزی در ایران پرداخت که در آن به تاثیر متفکران ایرانی در ایجاد عصر طلایی اسلامی در قرون سوم تا پنجم پرداخت و گفت: شاید بتوان گفت در آن برهه درخشان از تاریخ ایران اسلامی ایرانیان با ترویج حس مسئولیت پذیری و تربیت اسلامی به تقویت غرور ملی پای فشردند. اما این پافشاری اندک اندک رو به افول نهاد و بارگاه سلاطین قرون میانه از اندیشه ورزان تهی شد و به مجالس رزم یا باده پیمایی تبدیل شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ناگهان خدای جان و خرد که فردوسی از ان سخن گفت جایش را به خداوند قهار و جبار داد. بسیاری از جاه طلبان دریافتند چنانچه بزم اندیشه به راه افتد و سایه خداوند جان و خرد مستدام باشد طومار اقتدار آنها در هم می پیچد.

افول خردورزی و رواج تقدیرگرایی

صالحی در ادامه به نقش ابوحامدغزالی در فاصله گرفتن عامه مردم از مباحث فلسفی و کلامی اشاره کرد سپس از سفرنامه ناصرخسرو نقل کرد که به شرح کرسی های آزاداندیشی در مساجدی چون مسجد کوفه پرداخت و چنین ادامه داد: جای دریغ و افسوس است که آن کاروان اندیشه به مقصد نرسید. بسیاری ار مسلمانان در جای جای جهان اسلام به ورطه تقدیرگرایی و بی عملی فروغلتیدند و دوران ادبار و سیه روزی اسلامی آغاز شد. خردمندان به گنجی خزیدند و بزم های صوفیانه و مرید و مرادی ترویج شد.

وی ادامه داد: خانقاه سازی و خانقاه بازی برساحت خرد و اندیشه غالب شد و دیگر تکاپو و کنکاش برای آشنایی با علوم و فنون زمانه چنگی به دل نمی زد. تداوم این تقدیرگرایی و خردگریزی بود که باعث شد غربیان گوی سبقت را از ما بربایند و متفکران غربی به شارحان اندیشه اسلامی تبدیل شدند.

بیداری مجدد

معاون رئیس جمهور به انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی با عنوان آغاز نهضت بیداری اسلامی اشاره کرد و گفت: جامعه اسلامی بار دیگر از خواب بیدار شد. اما حتی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در حالیکه امام در قلب میلیون ها جای داشت مورد حمله قرار می گرفت تا جائیکه موجب توقف برنامه تفسیر سوره حمد معظم له شد.

وی افزود: اما به رغم مدعیانی که منع عشق می کردند جمال چهره ایشان حجت موجه ما شد. امروز برماست که قدر این نعمت بیکران را بدانیم و در برگزاری بزم های اندیشه همت کنیم تا همگان به این اندیشه ایمان بیاورند که " درخت تو گر بار دانش بگیرد/ به زیراوری چرخ نیلوفری را" .

جمهوری اسلامی، شیوه جدید حکمرانی در عصر حاضر

معاون رئیس جمهور به جمهوری اسلامی به عنوان یکی از نعمات انقلاب مقدس پرداخت و گفت: 36 سال از انقلاب ما می گذرد و ملت ما به رهبری امام خمینی شیوه جدید حکمرانی را به دنیا ارائه کرده که ولایت فقیه عمود آن است. این نظام 36 سال عقلگرایی، کارایی، حکمت سیاسی را به دنیا نشان داد و باعث شد بیداری اسلامی در جهان رخ دهد.

صالحی ادامه داد: این که می بینید دراین منطقه غوغایی است، غوغا از این منظر است که اگر حقیقت این نظام بر افکار عمومی جهان آنچنان که هست روشن شود یقینا خیلی ها به سمت این نظام حرکت خواهند کرد. این نظام بُعد مغفول انسان را اشکار کرده است . ما با غرب در یک چالش اندیشه سیاسی قرار می گیریم. ما جهان آنها را به چالش کشیدیم که چالش کوچکی نیست و این چالش می تواند نظام آنها و شجره خبیثه آنها را فرو بریزد.

ورود به دوران فرهیختگی

صالحی در پایان به موضوع تحریم اشاره کرد و گفت: آنها چه قید و بندهایی بر ما گذاشتند. و چه تحریم فلج کننده ای که بر ما تحمیل کردند اما این ملت روز به روز عزیزتر خواهد شد و ان شاءالله شاهد طلوع آفتاب ملت در عرصه های اندیشه و سیاست خواهیم شد. ما دوران برانگیختگی و بالندگی را طی کردیم و انشالله وارد دوران فرهیختگی می شویم.

وی در خاتمه با اشاره به متون فرهنگی، ادبی غنی ایران پیشنهاد کرد: کارگروهی به منظور استخراج مفاهیم علمی از مواریث ارزشمند دینی، فرهنگی و ادبی تشکیل شود. امیدوارم با همت شما عزیزان که تکوین دهنده افکار نسل جوان هستید و با همت آزاد اندیشی و خردورزی در بستر اسلام بتوانیم نسلهایی تربیت کنیم که مسلح به علم و دین باشند. تا اوج بگیرند و جایگاه ملت را در جای محق خود قرار دهند.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.