تمام فعالیت ها متاثر از جریانات فکری است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه در دوازدهمین بزم اندیشه که با عنوان جریان شناسی فکری معاصر ایران صبح امروز در سالن اجتماعات سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد، اظهار کرد: جریانات فکری مثل حلقه های زنجیر به هم متصل اند.

وی با بیان اینکه جریانات فکری در ایران ریشه ای دیرینه دارد، اضافه نمود: بر اساس مطالعات انجام یافته جریانات فکری را در چندگروه می توان طبقه بندی نمود. یکی از این گروه ها جریان سنتی است که با مدرنیته کاملا مخالفند، البته نه بدان معنا که از تکنولوژی روز استفاده نکنند. این تفکر را در برخی صاحب نظران ایرانی نیز می توان دید.

خسروپناه اضافه کرد:گروه دوم دقیقا مقابل جریان سنتی است که ابتدا به منورالعقول و منورالفکر و بعدها به روشنفکر شهرت یافتند. این گروه نه تنها در بعد سخت افزار که در بعد نرم افزاری نیز  خود را کاملا تابع مدرنیته و بی نیاز از معنویت می دانند.

گروه سوم که دغدغه معنویت هم دارد و معتقدند"اسلام جامعیت نگر است"  برای پیشگیری از فروغلطیدن جوانان به دامان کمونیسم تلاش کردند بگویند اسلام هم دموکراسی دارد و هم انقلاب که ریشه این تفکر را در پروتستانیزم باید جستجو کرد.

وی با معرفی 2 کتاب و 102 درسنامه از هایدگر وی را در گروه چهارم طبقه بندی کرد و گروه پنجم را سنت گرایانی توصیف کرد که متاثر از رنه گنون می باشند.

رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران اظهار کرد: من معتقدم جریان ششمی به نام عقلانیت مستقل اسلامی نیز وجود دارد که ضمن قائل بودن به اصالت عقل انسان، کمال آن را در گرو ارتباط با وحی می داند.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.