اخبار

سند تحول بنیادین هنوز درست اجرا نشده است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: ما باید به دنبال مدرسه کارآمد باشیم که مطابق اهداف نظام و انقلاب باشد و آینده کشور را تضمین کند.

يكشنبه 28 بهمن 97
نخستین مدرسه فصلی «روانشناسی اسلامی» افتتاح شد

 نخستین مدرسه ملی و فصلی «روانشناسی اسلامی و اندیشه‌ورزی در روانشناسی» به همت مرکز جامع رشد و توانمندسازی آستان قدس رضوی افتتاح شد.

يكشنبه 28 بهمن 97
هرمعلمی می‌تواند مدیر باشد؟

رئیس سازمان امور اداری استخدامی کشور با طرح این پرسش که چرا ۴۰ سال است برای مدارس، مدیر تربیت نمی‌کنیم و معتقدیم هرکس که معلم است می‌تواند مدیر هم باشد؟ گفت: در واحدهای اداری آموزش و پرورش هم همین مشکل را داریم، اگر کارگزینی یک تخصص است چرا از متخصص امر در این بخش استفاده نمی‌کنیم؟ .

يكشنبه 28 بهمن 97
همایش مدرسه تربیتی امام موسی صدر برگزار می شود

سالروز حضور امام موسی صدر در کلیسای کپوشیین و القای موعظه روزه «همایش مدرسه تربیتی امام موسی صدر و دلالت های آن» را با حضور اندیشمندان حوزه و دانشگاه برگزار می کند.

يكشنبه 28 بهمن 97
لازم است گفت و گوهای بیشتری در ذیل بیانیه انقلاب شکل گیرد

کارهایی که باید انجام شود لایه پشتیبان این بیانیه است و آن نگاه قرآن و اهل بیت (ع)و امام است؛ یعنی یک نگاه عمیق توحیدی پشتوانه این اندیشه است و این در اسناد بالادستی نیز دیده شده است.

شنبه 27 بهمن 97
ما هم با منتقدان کنکور همسو هستیم

محمد بیرانوند عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه پرسشگر با موضوع «کتاب درسی» در پاسخ به پرسش رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی مبنی بر چرایی عدم اجرای قانون حذف کنکور، اظهار کرد

شنبه 27 بهمن 97
گردهمایی فعالان تعلیم و تربیت

 گردهمایی فعالان تعلیم و تربیت

علاقه‌مندان و فعالان تعلیم و تربیت امروز دور هم جمع شدند و با اجرای برنامه‌های متنوع چون ارائه ایده و تجربه ناب آموزشی، آشنایی با استارتاپ‌های حوزه آموزش، ساخت فیلم مستند توسط دانش‌آموزان، ثبت آرزوهای آموزشی و شبکه‌سازی، روز دیدنی را در عرصه تعلیم و تربیت ایران به نمایش گذاشتند.

 

 خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: امروز روز عجیب و دوست داشتنی در مرکز آفرینش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در عرصه تعلیم و تربیت ایران رقم خورد.

شنبه 27 بهمن 97
برپایی رفراندوم برای برگزاری «کنکور»!

متأسفانه درس‌های مهارتی، فنی و اخلاقی اینگونه هستند. برای کنکور باید حداقل در بین دانش آموزان رفراندوم برگزار شود. کنکور گلوی نظام تربیتی را فشار می‌دهد.

شنبه 27 بهمن 97
تحول در نظام تعلیم و تربیت در گام دوم انقلاب

در گام دوم انقلاب، وزارت آموزش و پرورش به پشتوانه معلمان فرهیخته و خدوم با توانی مضاعف تحول در نظام تعلیم و تربیت را در پیش خواهد گرفت.

شنبه 27 بهمن 97
هویت‌یابی تربیتی مدارس درگیر موانع ساختاری

امروز موانع ساختاری مانع هویت‌یابی تربیتی مدرسه است و آن را به کارگاه تست‌زنی تبدیل کرده که به دبستا‌ن‌ها نیز سرایت کرده است و کنکور یکی از موانع اصلی پیش روی مدارس است. 

شنبه 27 بهمن 97
پیام رییس سازمان پژوهش؛ در پی شهادت سرمربی درس آمادگی دفاعی اصفهان

در پی شهادت سرمربی درس آمادگی دفاعی اصفهان در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان دکتر علی ذوعلم پیامی صادر کردند.

جمعه 26 بهمن 97
باید برای نیاز دانش آموزان محتوا تعریف کرد

در کشورهای مختلف دنیا حداقل هشت واحد دروس مهارتی را برای مهارت های فردی و اجتماعی اختصاص می دهند و نسبت به نیازها براساس آمایش سرزمینی توجهی خاص دارند.

پنجشنبه 25 بهمن 97
مدرسه تراز تمدن الگوی اسلامی خوب است؛ اما چگونه باید باشد؟

امروز همگی بر سند تحول بنیادین سندی توافق داریم و مخالفی ندارد. تنها ممکن است برخی با بخش‌هایی از آن یا عباراتی در آن مخالف باشد، اما کلیت محتوا حرف‌های منطقی، اسلامی و تربیتی است که به شورای عالی انقلاب فرهنگی رفته و به تصویب شده است.

چهارشنبه 24 بهمن 97
تمدن دینی و اسلامی با معلمانی باورمند

باید چالش‌های نظری و عملی موجود حل شوند و برای آنها چاره اندیشی کنیم و معلمانی باورمند در چارچوب تمدن دینی و اسلامی داشته باشیم.

چهارشنبه 24 بهمن 97
نشست تخصصی برنامه درسی کلاس‌های چندپایه: رویکردها، تجارب و اقدام

مرکز پژوهشی آموزش و پرورش روستایی، عشایری و چند زبانه تبریز نشست تخصصی برنامه‌ درسی کلاس‌های چندپایه برگزار می کند.

چهارشنبه 24 بهمن 97
اجرای سند تحول بنیادین نیازمند به مردان تحول است

تا سند تحول بنیادین پیموده نشود، پیاده نمی‌شود معتقدم که آموزش و پرورش با وجود سند تحول بنیادین در روشنایی است و مردان تحول، فتیله این چراغ هستند، اما اکنون مردان تحول در آموزش و پرورش کم داریم.

چهارشنبه 24 بهمن 97
مدیران وامدار دیگران؛ نمی‌توانند پایه‌های تمدن اسلامی را بنا نهند

امروز نیازمند تربیت معلم برای برنامه درسی ملی هستیم. بهانه‌های مختلفی وجود داشت مانند آنکه برخی دروس چقدر لازم و ضروری هستند یا اینکه این دروس در دانشگاه دوباره تکرار می‌شوند.

چهارشنبه 24 بهمن 97
مدرسه زمینه ساز انتقال هویت به دانش آموزان

فرزندان ما در مدرسه تربیت می شوند برای تکریم و تعالی‌شان باید فرایند هویت سازی آنان در مدرسه شکل گیرد. مدرسه زندگی که دارای چشم انداز و حس مسیولیت پذیری، ابتکارو خلاقیت، ایمان و عمل واخلاق است. این مدرسه زمینه را برای دانش آموزان و انتقال هویت ایجاد می‌کند. اما به نظر می‌رسد این نگاه هنوز در تعلیم و تربیت وجود ندارد.

چهارشنبه 24 بهمن 97
«جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ»

بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» تجدید مطلعی است خطاب به ملت ایران و به‌ویژه جوانان که به‌مثابه منشوری برای «دومین مرحله‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی» خواهد بود و «فصل جدید زندگی جمهوری اسلامی» را رقم خواهد زد.

چهارشنبه 24 بهمن 97
خویشتن خودمان را مطالعه کنیم

محمدرضا سنگری در مراسم رونمایی از کتابش گفت: در کتاب خدا انسان به خوانش چند کتاب دعوت شده است اولین کتاب خویشتن است، آنها که خویشتن را نخوانند هر چه را بخوانند هیچ نخوانده‌اند، برای اثبات جهالت یک انسان همین بس که کتاب وجودی خود را نخواند.

چهارشنبه 24 بهمن 97