تبلیغات کتب و نرم‌افزار کمک آموزشی‌ در شبکه‌های ماهواره‌ای ممنوع است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، محمد ناصری مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که «آیا آماری از میزان تولید کتاب‌های کمک درسی در کشور وجود دارد؟»، اظهار داشت: عدد و رقم خیلی بزرگی در خصوص تولید کتاب‌های کمک درسی وجود دارد؛ به طوری که وقتی به نمایشگاه کتاب می‌رویم، بخش قابل توجهی از کتاب مورد استقبال مردم، کتاب‌های ناشران کمک آموزشی است.

وی در خصوص ناشران موفق، گفت: ممکن است ناشری درصد بیشتری از کتاب‌هایش، کتب مناسبی باشد و این کتاب‌ها در کتابنامه‌‌های رشد منتشر می‌شود که کدام ناشر در وزارت آموزش و پرورش، ناشر موفقی است.

مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی ادامه داد: البته ما ناشران برتر را معرفی می‌کنیم البته ممکن است تعدادی از ناشران به دلیل اینکه کتاب‌شان جنبه حل‌المسائل دارد و دارای مشکلات زیادی است، اصلاً برای ما کتاب‌ها نفرستند تا ارزیابی کنیم.

وی در خصوص «تبلیغ کتاب‌های کمک درسی در شبکه‌های ماهواره‌ای»، تصریح کرد: اصلاً کتاب در ماهواره تبلیغ نمی‌شود و صدا و سیما کار تبلیغ کتاب‌ها را انجام می‌دهد و ماهواره‌ها از دسترس ما خارج است و بنده ابداً این تبلیغات را تأیید نمی‌کنم.

ناصری در خصوص راهکار ارائه شده در جهت جلوگیری از تبلیغات کتاب‌های کمک درسی نامناسب توسط صدا و سیما تأکید کرد: در جلسات مختلف یکی از بحث‌ها همین بوده است اما اینکه صدا و سیما عمل کند یا نکند.

وی بیان داشت: در این سال‌ها یکسری کتاب‌ها جدیدالتألیف هستند؛ البته دفتر تألیف، قسمت به قسمت محتوای کتاب درسی در حال تغییر را در سایت قرار می‌دهد و ناشران بر اساس آن، «کتاب کار» را تهیه می‌کنند؛ ضمن اینکه بعضی از ناشران شبانه روز کار می‌کنند تا کتاب کار را زودتر از دیگران منتشر کنند. برای نمونه کتاب سواد رسانه‌ای امسال برای اولین بار در سیستم آموزشی آمده است و جدیدالتألیف است و در نتیجه برخی از ناشران تمایل دارند در این خصوص کتاب منتشر کنند.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.