جشنواره کتاب‌های آموزشی ویژه کتاب‌های قرآنی ، چهارم اردیبهشت معرفی می‌شوند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، محمد ناصری مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی و دبیر جشنواره، صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های جمعی اظهار کرد: هیأت داوران جشنواره تعداد 600 عنوان کتاب از 77 ناشر را مورد بررسی و ارزیابی کارشناسی قرار دادند و در نهایت 313 عنوان را مناسب شرکت در جشنواره تشخیص دادند که 105 عنوان در گروه دانش آموزی و 208 عنوان در بخش بزرگسالان بوده است.

ناصری افزود: در بخش دانش آموزی دو اثر برگزیده و دو اثر تقدیری و در بخش بزرگسالان نیز 4 اثر برگزیده و 4 اثر تقدیری در آیین پایانی جشنواره معرفی خواهند شد.

دبیر جشنواره با اشاره به این که سهم ناشران شهرستانی 54 درصد از کتاب‌های بررسی شده در جشنواره را شامل می‌شود، تصریح کرد: در این دوره، فقط کتاب‌های چاپ اول سالهای 93 و 94 مجال حضور داشتند، در حالی که در نخستین دوره جشنواره ویژه کتاب‌های قرآنی،کتاب‌های چاپ اول چهار سال 90 تا 93 ارزیابی و بررسی کارشناسی شد. وی ، تعداد نامزدهای اصلی دریافت جوایز را 39 عنوان کتاب شامل 15 عنوان دانش‌آموزی و 24 عنوان بزرگسالان ذکر کرد و افزود: برای هر گروه، یک برگزیده و یک تقدیری در نظر گرفته شده است و فقط برای گروه معارف و مفاهیم علوم قرآنی که 140 عنوان کتاب داشته، جوایز دو برابر شده است.

وی تصریح کرد ، در همه گروه‌های داوری، کتاب منتخب خواهیم داشت. آقای ناصری خاطر نشان کرد: گروه داوری در بخش دانش‌آموزی در زمینه آموزش، ادبیات داستانی در بخش بزرگسالان نیز در زمینه‌های آموزش، تفسیر، ترجمه و مفاهیم، موضوعات و علوم قرآنی کتاب‌هایی را ارزیابی، بررسی کارشناسی کرده‌اند

دبیر جشنواره متذکر شد: تعداد داوران هر گروه سه نفر و جمعا 18 داور کار ارزیابی و بررسی آثار و معرفی برگزیدگان را بر عهده داشته‌اند. وی با تأکید بر این که کمیته علمی و نظارت بر فرایند داوری، وظیفه هماهنگی و سازماندهی  کار داوران جشنواره را بر عهده داشتند، افزود امیدواریم که در زمینه تولید و انتشار کتاب‌های قرآنی، روز به روز شاهد خلاقیت و ابتکار بیشتری باشیم و دیکر نهادهای مسئول همچون معاونت پرورشی و فرهنگی وزارتخانه نیز در حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی ناشران و برگزیدگان جشنواره پیشگام شوند.

وی با تأکید بر این که از نگاه داوران، موارد و مسائل گوناگونی همچون سازماندهی محتوا، زبان و نثر متناسب با مخاطب، خلاقیت در ارائه محتوا نوع زاویه دید و نکاه مؤلف و نویسنده و ظاهر و گرافیک آثار راه یافته به جشنواره مد نظر بوده است، یادآور شد: به برگزیدگان لوح تقدیر، تندیس ویژه و جایزه نقدی اهدا می‌شود. ضمن این که به همه نامزد‌ها نیز لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA
شناسه امنیتی داخل تصویر را وارد کنید.