معرفی رشته «تولید نهال و جنگل‌کاری» شاخه کاردانش

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ رشته «تولید نهال و جنگل‌کاری» در زمینه کشاورزی از گروه کشاورزی و غذا قرار دارد.

*معرفی رشته

تولید نهال و جنگل‌کاری به دلیل تأثیرات مختلف زیست محیطی از جمله کاهش آلودگی هوا، حفظ آب و خاک کشور و دیگر جنبه‌های توریستی و درمانی که دارد، سیاست توسعه رواج این رشته در آموزش مهارتی در هنرستان‌های کاردانش برای هنرجویان علاقه‌مند تعریف و پایه‌گذاری شده است.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، استانداردهای مهارتی باغبانی عمومی که شامل دروس مربوطه است را گذرانده و در انتهای دوره به توانایی‌های ذیل دست می‌یابند:

1ـ هنرجو قادر خواهد بود نحوه کاشت گیاهان مختلف جنگلی را انجام دهد.

2ـ هنرجو با انواع خاک‌های مختلف جهت رشد و نمو آشنا شده و در تولید نهال به کار می‌گیرد.

3ـ به نیاز آبی گیاهان مختلف جنگلی و نهال‌های جوان تسلط کامل پیدا خواهد کرد.

4ـ هنرجو قادر خواهد بود مراقبت‌های ویژه زمان داشت نهالستان را انجام داده و به نحوه مبارزه با انواع آفات و بیماری‌های خزانه تسلط پیدا کند.

5ـ با نحوه هرس انواع درختان و نهال‌ها آشنا می‌شود.

6ـ در نهایت هنرجو قادر خواهد بود انواع نهال‌ها و درختان جنگلی را تولید کند.

* آینده تحصیلی و شغلی

ادامه تحصیل: هنرجویان در صورت علاقه می‌توانند در مقطع بالاتر (کاردانی) در آموزشکده‌های کشاورزی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا مراکز علمی ـ کاربردی و دانشگاه‌های آزاد به ادامه تحصیل مشغول شوند و در صورت علاقه‌مندی می‌توانند حتی در مقاطع بالاتر مثل کارشناسی، ارشد و حتی دکتری نیز ادامه تحصیل دهند.

آینده شغلی: هنرجویان فارغ‌التحصیل در این رشته می‌توانند در مراکزی همچون اداره منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، هنرستان‌های کشاورزی، انواع مراکز تولید نهال و مراکز تحقیقاتی وابسته به سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور مشغول به کار شوند و حتی می‌توانند با ایجاد مرکز تولید انواع نهال‌های مثمر و غیرمثمر تولید اشتغال برای خود و دیگر افراد را هم فراهم آورند.

* ساعت آموزش

رشته «تولید نهال و جنگل‌کاری» دارای 106 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 2 ساعت شایستگی‌های پایه، 51 ساعت شایستگی‌های فنی، 2 ساعت شایستگی‌های کارگاهی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «زیست‌شناسی متشکل از 2 واحد نظری»، «تولید نهال و جنگل کاری متشکل از 22 واحد نظری و 21 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

3
امتیاز: 2.5 (2 رای)

نظرات

ممنون از توضیحات: بنظر میرسه سیستم آموزشی کشور خیلی ضعیف عمل میکنه بنده به رشته میخواستم بدلیل علاقه شدیدم به طبیعت و حیات وحش رنجور این آب و خاک پیگیر رشته مرتعداری از شاخه کار دانش شدم کل کرج را زیر پا گذاشتم باورم نمیشد که کرج با این سابقه اش این رشته را نداشته باشد حداقل یک مرجع مطمئن و کاملی هم براحتی پیدا نمیشه که اطلاعات لازم را بطور شایسته در اختیار بگذارد حتی در فضای مجازی که یک مسیر خوب برای این کار است فقط شده فهرست تبلیغات و کارهای بیهوده خلاصه بعد از زیر پا گذاشتن کل کرج نهایتا خسته شدم و یک سال عمرم تلف شد و متوجه شدم سیستم آموزشی کشور است که بعنوان متولی این امور بی اهمیت است که یک داوطلب باید کلی هزینه و عمرش را فقط در این راه مصرف کند که به فرض رشته مرتع داری و یا تولید نهال و جنگل کاری که دارای استاندارد های مهارتی جهت اخذ دیپلم کاردانش باشد بعد از کلی جستجو و صرف انرژی اصلا در کرج نیست و تازه باز باید انرژی بگذاریم تا شاید در اطراف مثلا در تهران یا هشگرد آیا باشد یا نباشد؟ و در نهایت داوطلب پس از طی تمام مسیرهای کرج و تهران و ... آخر خسته و دلسرد شده و درمانده گردد. چه رسد به رشته زیستشناسی که اصلا در شاخه کاردانش کوچک ترین توجهی به آن نشده. حیات وحشمان، زیستگاه هایمان نابود میشوند محیط بانان شریفمان شهید میشوند اما........ وای بر مسئولین مگر بزرگان نفرمودند، و مسئولین شعار کردند، و بر دیوار بنوشتند: ((آموزش هزینه نیست سرمایه گذاریست)) پس کجاست عمل؟ چرا داوطلب و ظرفیت علاقه مند را حیف میکنند، کاری کنید....

ارسال نظر

Image CAPTCHA