گزارش هفته

طرح‌های رنگارنگ و هویت یابی ناقص شغلی و تحصیلی

در نظام آموزشی فعلی و با مدل هدایت تحصیلی جاری در آن، عملا باید گفت مسیر هدایت شغلی و تحصیلی از آغاز دچار بحران است و آینده نیروی کار در کشور چشم انداز خوبی نخواهد داشت.

فضایی به وجود آوریم که دانش‌آموزان لنگر آرامش جامعه شوند

یادگار امام بر وجود احساس آرامش دانش‌آموزان در اردوی ملی تاکید کرد زیرا در این صورت آنان در جامعه لنگر آرامش خواهند شد‌.

مشق‌ جهادی دانش‌‌آموزان در مناطق سیل‌زده/ همشاگردی‌ها تنها نیستید

احساس غرور می‌کند و وجودش غرق لذت است؛ از فکر اینکه می‌تواند در شادی حضور دانش‌‌آموزان در مدرسه سهیم باشد، خستگی‌اش در می‌رود و لبخند بر لبانش می‌نشیند.

طرح ملی دارکوب اجرا می‌شود

دارکوب، طرح ملی آموزش کدنویسی به کودکان و نوجوانان است. برنامه‌ریزی شده است تا پایان سال 1399 حدود یک میلیون کودک و نوجوان ایرانی در فاصله سنی 6 تا 16 سال آموزش ببینند و برای ورود به فضای دیجیتال آماده شوند.

فرسایش فارسی؛ "زبان" در هجوم بیگانگان

باید عمیقا این نکته را دریابیم که نسل‌های گذشته، نقشی اساسی در تکامل زبان فارسی و غنای اندیشه در این کالبد داشته‌اند. ما نیز باید به اندازه فارسی‌زبانان، در حفظ و گسترش زبان فارسی بکوشیم و از سهم گذشتگان خویش در شکل‌گیری این گنجینه، پاسداری کنیم که اگر چنین کنیم، در واقع از هویت، تاریخ و افتخارات گذشته خویش پاسداری کرده‌ایم.

تبلیغات کتاب های کمک آموزشی روی «مخ» مخاطب

بررسی اهداف و ابعاد پیش‌نویس ساماندهی آزمون‌ها توسط کارشناسان آموزش و پرورش بررسی شد؛ هر چند به نظر می رسد راه طولانی تا رسیدن به ساماندهی آزمون ها باشد.

در کتاب های درسی، برنامه های پرورشی چقدر به معرفی موزه ها توجه می شود؟

« موزه » کلمه ای فرانسوی است که در اصل از کلمه  یونانی « موزه یون » به معنی جایگاه پرستش موزها ( فرشتگان ) گرفته شده . در یونان باستان «موزها» نام فرشتگانی بودند که هنرهایی مثل موسیقی، شعر و نقاشی را به آنان نسبت می دادند . در آتن نیز تپه ای به نام  « موزه » بود که در آنجا عبادتگاهی وجود داشت . اولین موزه هایی که در دنیا شکل گرفته اند، جایگاه مقدسی مثل معابد و پرستشگاه ها بودند .  در آن زمان موزه ها، اهداف موزه های امروزی را نداشتند .

چالش‌های آموزش زبان انگلیسی در مدارس

پژوهشگران زمان آغاز آموزش زبان انگلیسی در مدارس ( پایه هفتم تحصیلی) را با تاخیر، ارزیابی می‌کنند و به رویکرد سنتی مبتنی بر روش دستور- ترجمه انتقاد دارند.

افطاری ساده دانش آموزی در ماه مهمانی خدا

دانش آموزان عضو انجمن‌های اسلامی هر سال در ایام ماه مبارک رمضان با برپایی سفره افطار ساده میزبان روزه داران در سراسر کشور هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از سنت‌های پسندیده در ماه مبارک رمضان برپایی سفره‌های ساده افطاری در خیابان‌ها، مساجد و… است. این افطاری‌های ساده و نشاندن رهگذران و اصحاب مسجد و اقشار مختلف و سنین متفاوت پای سفره افطار، روح ساده زیستی است که در دین ما بدان تاکید شده است.

حاشیه‌های جالب‌تر از متن نشست حوزه و آموزش و پرورش

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ اولین نشست اعضای ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش در سال ۹۸ در یک عصر رمضانی با نسیم روح‌نواز ماه خدا به میزبانی آیت‌الله اعرافی در سالن جلسات آیت‌الله حائری در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد.

ورود مفاهیم بیمه تأمین اجتماعی به کتب درسی

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی گفت: مفاهیم بیمه تأمین اجتماعی در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ درتمامی مدارس کشور از پایه سوم دبستان تادوره متوسطه آموزش داده می‌شود.

مردم در 21 کشور سراسر جهان، چگونه به آموزگاران می نگرند؟

حقوق آموزگاران، تأثیر اتحادیه ها، و سطوح احترام، در یک پژوهش جهانی درباره چگونگی نگاه به آموزگاران، در نظر گرفته شده اند. 

با نقش اجتماعی مدرسه روبه‌رو هستیم

بی‌زمانی-بی‌مکانی رخ خواهد داد. باید ببینیم با این تغییرات، مدرسه زنده خواهد ماند؟ برای زنده ماندنش باید چه کار کنیم؟ آموزش و پرورشِ عصر جدید، فاصله خود را از آموزه‌های دولت‌محور و سخت حفظ کرده است.

به گزارش پایگاه خبری رب، نشست «آیندۀ مدرسه»، ۲اردیبهشت۱۳۹۸، در مؤسسۀ رحمان برگزار شد.

اردشیر منصوری و مرتضی نظری در این نشست به این پرسش‌ها پرداختند:

۱. کارکرد مدرسه در جهان امروز چگونه باید باشد؟ آیا مدرسه نقش خود را به درستی ایفا کرده است؟

۲. نقش و کارکرد مدرسه در آینده چگونه خواهد بود؟

شادی و نشاط؛ حق دانش آموزان و نیاز محیط های آموزشی

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، نظام آموزش و پرورش بی شک نقشی مهم در بروز خلاقیت افراد دارد. برای این منظور سیستم آموزشی به رغم بسیاری از مشکلات و نارسایی های موجود، باید به سمت بهبود و ارتقای شاخص ها و امکانات خود گام بردارد. یکی از این شاخص ها،

رنگ‌ ها چه تاثیری در عملکرد دانش‌ آموزان دارند؟

یک روانشناس و متخصص علوم اعصاب شناختی با اشاره به استفاده آموزش و پرورش از رنگ های خنثی در مدارس، به کارگیری از رنگ‌ های مختلف در فضاهای آموزشی را یک نیاز و ضرورت دانست و افزود: با توجه به اینکه "رنگ" می‌ تواند یکی از عوامل‌ موثر در سلامت روان باشد، ممکن است رنگ‌ های غیر محرک و خنثی سبب بی‌حوصلگی و کاهش سطح یادگیری کودکان شوند، این در حالیست که مسئولان این حوزه نمی‌ خواهند برای این موضوع اهمیتی قائل شوند چراکه هر تغییری نیازمند هزینه‌ و تلاش‌ هایی است.؛

دردسرهای سیل برای دانش آموزان و دانشجویان

در کنار همه ی اتفاقات خوبی که به واسطه ی همدلی مردم و یا پای کار آمدن واقعی مسئولین در مدیریت بحران بعد از وقوع سیل رقم خورد، تدابیر وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم برای حمایت از دانش آموزان و دانشجویان درگیر سیل جالب توجه بود که در گزارش زیر به مجموع این اقدامات اشاره خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

وقتی مطالعه و خواندن دغدغه اصلی یک معلم خلاق می شود!

   تیتر مربوط به «اعتیاد» را از لابه لای روزنامه های روی میز بیرون می کشد، دیگری تیتر «گرانی بنزین» و «حذف یارانه ها» را انتخاب می کند. کم کم مباحث مدنظر دانش آموزان و عنوان هایی که به درس تفکر و سبک زندگی مربوط است، از بین صفحات روزنامه ها انتخاب می شود. آموزش معلم آغاز شده است و کلاس درس با مباحثه بچه ها دنبال می شود.