گزارش هفته

 • وبینار آموزشی «ریخت‌شناسی فیلم مستند»با حضور معلمان فیلم‌ساز برگزار شد

  پنجمین کارگاه آموزشی ویژه معلمان و دانشجومعلمان فیلم‌ساز توسط باشگاه معلمان فیلم‌ساز برگزار شد.

 • نشست وبیناری یازدهمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی برگزار شد

  هشتمین نشست وبیناری یازدهمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی رشد با محوریت آموزش و تبیین بیشتر اهداف جشنواره برگزار شد.

 • اسناد تحولی، شناسنامه فرهنگی و تربیتی جمهوری اسلامی ایران است

  دومین نشست از سلسه نشست‌های آینده روشن با موضوع "آینده تعلیم و تربیت در ایران" با حضور دکتر حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، مهندس محمود فرشیدی وزیر اسبق آموزش و پرورش و دکتر مهدی نوید ادهم رئیس سابق شورای عالی آموزش و پرورش، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به صورت مجازی برگزار شد.

 • جلسه شورای علوم انسانی و مطالعات اجتماعی و تصویب راهنمای برنامه

  دومین جلسه شورای حوزه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی 26 بهمن ماه با حضور اعضای شورا در شهر مقدس قم و در دفتر همکاری‌های حوزه علمیه و آموزش و پرورش، برگزار شد.

 • نقد کتاب "آرای دانشمندان مسلمان در تعلیم و تربیت و مبانی آن، امام خمینی(ره)"

  نشست نقد کتاب "آرای دانشمندان مسلمان در تعلیم و تربیت و مبانی آن، جلد ششم، امام خمینی(ره)" با حضور نویسنده و ناقدان این کتاب به همت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و به‌صورت مجازی برگزار شد.

 • رسالت‌های آشکار و پنهان مجلات رشد

  دومین جلسه اندیشه‌ورزی مسئولان و کارشناسان مجلات رشد با معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با موضوع «نقش مجلات رشد دانش‌آموزی در ارتقای فعالیت‌های حرفه‌ای معلمان» برگزار شد.

 • شیوه‌نامه روزآمدسازی کتاب‌های درسی تصویب شد

  سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در راستای روزآمد سازی نظام‌مند و اصولی محتوای کتابهای درسی و به منظور اجتناب از هرگونه اصلاحات بدون پشتوانهی پژوهشی و مبتنی بر تصمیمات شورای برنامهریزی؛ شیوهنامه تغییر کتابهای درسی را تدوین کرد.

 • نهمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی رشد در یک نگاه

  نهمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی که در جهت دستیابی به توسعه و تعمیق فرهنگ تولید محتوای الکترونیکی درسی و تولید محتوای چندرسانه‌ای متناسب با نیاز معلمان و دانش‌آموزان و بهره‌گیری هوشمندانه در فرآیند تدریس، یادگیری و توانمندسازی مدرسه برای ایفای نقش محوری در نیل به وضع مطلوب برگزار شد، با تقدیر از نفرات برگزیده کشوری به کار خود پایان داد.

 • وبینار هفته پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

  وبینار برنامه‌های هفته پژوهش و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم روز شنبه 29 آذر ماه برگزار شد. دکتر حسن ملکی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش سخنرانی را با موضوع "مبانی دینی تحول در برنامه درسی" ارائه کرد.

 • دلالت‌های بیانیه گام دوم انقلاب و برنامه درسی

  "دلالت های بیانیه گام دوم انقلاب و برنامه درسی" توسط روسای گروه های پژوهش و برنامه ریزی درسی و حوزه های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش بررسی شد.

 • راهبردهای مختصات برنامه ریزی درسی تحولی

  دهمین جلسه شورای مدیران سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مورخ  1399/8/10  در سالن شهید جهرمی و با حضور دکتر حسن ملکی معاون وزیر و ریاست سازمان، مدیران کل و تعدادی از مشاوران و روسای گروه‌های برنامه‌ریزی درسی به طرح  راهبردهای مختصات برنامه ریزی درسی تحولی اختصاص یافت. در این گزارش مشروح راهبردها از نظر می گذرد.

 • مشروح پیش نشست «مناسبات علم دینی و برنامه درسی آموزش و پرورش»

  معاون وزیر آموزش و پرورش در پیش نشست کنفرانس مجازی«نقش معرفت دینی در علوم انسانی» موضوع "علم دینی و دلالت های آن در برنامه درسی"را تشریح کرد.

 • مشروح نشست نقد و بررسی "الگوی عملیاتی برنامه درسی آموزشی الکترونیکی"

  نشست نقد و بررسی "الگوی عملیاتی برنامه درسی آموزشی الکترونیکی" با حضور کارشناسان، صاحب‌نظران و مسئولان در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد.

 • مشروح نشست سیاست های جمعیتی بین سازمان پژوهش و شبکه سلامت صداوسیما

   

  نشست مشترک سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و شبکه سلامت صداوسیما برگزار شد.

 • اعلام مهم‌ترین اقدامات وزارت آموزش و پرورش به مناسبت هفته دولت

   

  نمی‌توان درباره عملکرد دستگاه‌های مختلف کشور در آخرین سال دولت تدبیر و امید سخن گفت، اما روزهای سختِ رفته و سایه سنگین حضور ویروس کرونا در برنامه‌ریزی‌های آتی را نادیده گرفت. وزارت آموزش و پرورش در کنار تلاش برای مدیریت جریان آموزش در دوران تعطیلی مدارس به علت کرونا، برنامه‌های دیگری را در زمینه‌های مختلف به اجرا درآورده است و اکنون بر بازگشایی مدارس از پانزدهم شهریورماه با سناریوهای از پیش تعیین شده، متمرکز است.

 • تقویت فرهنگ سازمانی از طریق زیرساخت های نظام پیشنهادات

  معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی مبانی و دلالت های نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها را تشریح و بر ضرورت توجه ویژه به این بخش تأکید کرد.

 • پیشنهادهای راهبردی ناظر بر فعالیت مدارس در دوره کرونا

  بحران جهانی ویروس کرونا، در کنار همه ناملایمات و سختی‌ها، سبب بروز فرصت‌هایی در بخش‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی، بویژه آموزش و پرورش شده است تا بسیاری از کج فهمی‌ها، کج‌اندیشی‌ها و  تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های ناکارآمد به چالش کشیده شده و به حداقل برسد و در عین حال، راه حل‌های روز آمد و نوآورانه‌ای از زیر خروارها مشکلات و موانع پدیدار شود.

 • فنی و حرفه ‎ای لباسی به قامت تربیت

  معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بوم اندیشی، بومی اندیشی، بومی سازی را معیارهای طراحی برنامه ‎های درسی برشمرد و تأکید کرد که لباس مهارت های فنی و حرفه ای باید به قامت تربیت دوخته شود.

 • تحقیق در مورد عید غدیر خم

  در سال دهم هجرت پیامبر (ص) از طرف خداوند مأمور شدند تا دو مسئله مهم دین اسلام را به مردم ابلاغ نمایند و آن دو مسئله عبارت بودند از حج و ولایت و خلافت دوازده امام (ع). پس از این اعلان مردم با عجله آماده خروج از مکه شدند. بعد از اینکه افراد به محل غدیر خم رسیدند پیامبر بر روی منبری که در زیر درخت کهنسالی که در آنجا بود ساخته بودند رفت و سپس دستور داد تا امیرالمومنین (ع) را فراخواندند و دستور دادند بالای منبر پیامبر و دست راست آن حضرت بایستد، پس پیامبر منتظر ایستادند تا مردم کاملاً جمع شدند و آنگاه خطابه رسمی خود را بیان نمودند.

 • لزوم همکاری وزارت آموزش و پرورش برای تربیت نیروی ماهر در بخش راه و شهرسازی
  وزیر آموزش‌وپرورش در برنامه گفتگوی هفته که با حضور وزیر راه و شهرسازی و اعضای شورای معاونان برگزار شد از آمادگی آموزش‌وپرورش برای تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر در بخش راه و شهرسازی و ساختمان خبر داد، گفت: وزارت راه و شهرسازی زمین‌های مناسب برای ساخت مدرسه در اختیار خیرین مدرسه‌ساز قرار دهد.