اولویت آموزش و پرورش، حفظ سلامت دانش‌آموزان است

 زنگ آغاز سال تحصیلی 1401-1400 با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و تعدادی از مسئولان استانی در محل آموزشگاه زنده‌یاد روغنی زنجانی ناحیه‌ی 2 زنجان نواخته شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، در این مراسم، دکتر حسن ملکی ضمن سلام و درود به پیشگاه ارواح طیبه‌ی شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی مخصوصاً معلمان و دانش‌آموزان شهید، بیان کرد: لازم است سلام ویژه به روح طیبه‌ی دانش‌آموز قهرمان ایذه‌ای، علی لندی، داشته باشم که شما در این ایام در جریان قهرمانی این نوجوان دلیر مرد، انسان و پاکباخته قرار گرفتید؛ نوجوانی که وقتی دید دو نفر از همسایگانش در آتش می‌سوزند قبل از آتش‌نشان خودش را به آتش زد و آنان را نجات داد و بار دیگر نشان داد که بین انقلاب اسلامی ایران و خون پاک نوجوانان رابطه‌ی خاصی وجود دارد.

او افزود: نوجوانان هم در پیروزی انقلاب خون دادند و شهید شدند و هم در جنگ تحمیلی در عرصه‌ی دفاع از اسلام و کشور پیش‌قدم بودند. مگر امثال شهید حسین فهمیده از یاد ما می‌رود؟ نوجوان قهرمانی که دو نفر از همسایگان خود را نجات داد و خود سوخت و به ملکوت اعلی پیوست نیز در ادامه همان نقش نوجوانان باید معنا و تعبیر شود. 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: نوجوانان باید افتخار کنند که گاهی چنین نمونه‌هایی از میان آنان بر می‌خیزد و علم انقلاب را در دنیا به اهتزاز در می‌آورد و اعلام می‌کنند که ملت ایران در برابر استکبار یا در برابر سایر نیروهایی که بر علیه این نظام مقابله و توطئه می‌کنند خسته نمی‌شود و تا زمانی که عالم باقی است و انقلاب اسلامی ایران تداوم خواهد داشت در برابر آنان خواهد ایستاد.

دکتر ملکی ضمن تشکر و قدردانی از نماینده‌ی ولی فقیه در استان زنجان و امام جمعه‌ی شهر زنجان، آیت‌الله علی خاتمی، بیان کرد: بنده از دیروز تاکنون، از زبان مدیرکل محترم، محبوب و دلسوز آموزش و پرورش زنجان، مکرر شنیدم که امام جمعه‌ی محترم زنجان چه زیبا و مستمر، حامی و هدایت‌گر تعلیم و تربیت در شهر زنجان هستند و در سطح کشور هم گاهی از فرمایشات و افاضه‌ی این شخصیت محترم بهره‌مند می‌شویم. من از این حمایت و هدایت‌گری صمیمانه تشکر می‌کنم. همچنین به‌عنوان معاون وزیر آموزش و پرورش، از استاندار محترم استان زنجان و همه‌ی رؤسای محترم نهادها و سازمان‌های استان که با تشریک مساعی دست به دست هم داده‌اند تا بتوانیم از مخمصه‌ی خاص ویروس کرونا که مسلط بر کل دنیا و کشور ما شده است عبور کنیم، مراتب تشکر و قدردانی خودم را اعلام می‌کنم.

فاصله‌ی آموزش حضوری و غیرحضوری از زمین تا آسمان است

معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: همگان به‌خصوص دانش‌آموزان عزیز این معنا را درک کرده‌اند که فاصله آموزش‌های حضوری با آموزش‌های غیرحضوری حتی با پیشرفته‌ترین فناوری‌ و ابزار، از زمین تا آسمان است. اگر دقیق اندیشه کنیم و بدانیم که چه سرمایه‌ای در آموزش حضوری وجود دارد که هرگز در آموزش‌های غیرحضوری نمی‌توان یافت، از این فاصله متعجب نمی‌شویم. آموزش‌ حضوری سرمایه است ولو اینکه بخواهد در حد نازل برگزار شود. در آموزش حضوری است که دانش‌آموز، معلم را و معلم، دانش‌آموز را می‌بیند و سؤال و جواب می‌شود و در این تعاملات، دانش‌آموز و حتی خود معلم ساخته می‌شود. اصولاً اگر بین مربی و متربی واسطه باشد، به همان اندازه تعلیم و تربیت افول می‌کند. 

دکتر ملکی بیان کرد: خدای متعادل، انبیاء خود را برای یک مأموریت فرستاد و آن یک مأموریت تعلیم و تربیت، انسان‌سازی و هدایت است. اگر انبیاء سراغ جنگ و جهاد، معیشت مردم و مسائل سیاسی زمان خود رفته‌اند، همه معبر بوده است نه مقصد. همه برای این بوده است که انسان و معنویت رشد کند. مردم با انبیاء و امامان علیه‌السلام، به‌صورت مستقیم و بدون واسطه در ارتباط بودند چون خداوند متعال می‌داند که بین مربی و متربی نباید فاصله بیفتد، ولو به‌وسیله‌ی گوشی همراه، اینترنت و تبلت، که البته همه‌ی آن‌ها ضروری است و باید از آن‌ها بهره‌برداری کرد ولی آن‌ها هرگز جای لبخند و قهر معلم و جای تعاملات معلم با دانش‌آموز را نمی‌گیرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: امروز که در محضر شما قرار دارم، از رهبری معظم انقلاب و رئیس‌ جمهور محترم، محبوب، انقلابی و مردمی کشور تا سطوح پایین، همه به اتفاق مصمم هستند که به‌سوی آموزش‌های حضوری حرکت کنیم. البته این حرکت به‌صورت تدریجی و اقتضایی خواهد بود اما باید بدانیم این مسیر آغاز شده است و از این مسیر کسی نباید برگردد و تردید کند.  

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی یادآور شد: کلاس درس جای مقدس و با ارزشی است. هر شخصی که به جایی رسیده از کلاس درسش به آنجا رسیده است نه از تعلیم و تربیت باز، رها و غیرحضوری. هرچند آموزش غیرحضوری نیز در جای خود دارای ارزش است و در جای خود باید از ابزارهای فناوری استفاده کرد. می‌خواهم بگویم اکنون که طبق بخشنامه‌ی وزارت آموزش و پرورش بناست در سه مرحله به‌صورت حضوری آموزش حرکت کنیم، تردید نکنیم و گام‌های محکم برداریم و مبادا چیزهای حاشیه‌ای مطرح شود. این مسیر باید راست قامت، هوشیارانه، عالمانه و تدریجی، ولی مدبرانه باشد.

اولویت آموزش و پرورش، حفظ سلامت دانش‌آموزان است

دکتر ملکی اظهار داشت: بنده شب گذشته در مصاحبه‌ی تلویزیونی شبکه‌ی اشراق عرض کردم که آنچه برای ما اصل است، سلامت دانش‌آموزان است. در هر جایی اگر مدیر محترم احساس می‌کند با آموزش حضوری سلامت دانش‌آموزان به خطر می‌افتد، آنجا خط قرمز ما است و باید به منطقه و ناحیه‌ی خودش اعلام کند تا بعد از اعلام بتوانند تصمیمات دیگری را اتخاذ کنند. اما آنچه که مسلم است راه حرکت به‌سوی آموزش‌های حضوری، راه تردیدپذیر نیست و ما ان‌شاءالله با کمک هم خواهیم توانست به آن سمت حرکت کنیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بیان کرد: بنده متوجه شدم که استاندار محترم استان زنجان از طریق شورای آموزش و پرورش استان هدایت‌گر تدبیر به‌سوی آموزش‌های حضوری هستند که من از این بابت صمیمانه تشکر می‌کنم. امیدوارم والدین گرامی به‌وسیله‌ی تشویق‌شان، معلمان عزیز به‌وسیله‌ی تدبیرشان، مدیران عزیز به‌وسیله‌ی رهبری‌شان، رؤسای محترم آموزش و پرورش به‌وسیله‌ی مدیریت‌شان و حضرت آیت‌الله خاتمی، امام جمعه‌ی محترم، به‌وسیله‌ی هدایت‌گری دائمی همیشگی‌شان و استاندارد محترم به زمامدار اجرایی در استان، دست به دست هم دهند تا نشان دهند که استان زنجان در این زمینه هم قادر و نمونه است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: ملت ایران در برابر یک موقعیت حساس قرار گرفته که البته الحمدلله رو به اتمام است. این را بدانید که لیاقت‌ها در مواجهه با بحران‌ها نمایان می‌شود. جا دارد یادی کنم از شهید چمران که جمله‌ای را درباره‌ی نبرد با دشمن در میدان جنگ مطرح کرده است و این جمله از جهتی بی ارتباط با عرایض بنده هم نیست. ایشان می‌فرماید وقتی شیپور نبرد نواخته می‌شود مرد از نامرد شناخته می‌شود. تا زمانی که شیپور نبرد نواخته نشده، همه ادعای مردی می‌کنند اما مرد آن است که وقتی شیپور نبرد نواخته شد با پای محکم و استوار به‌سوی دشمن حمله‌ور شود تا ان‌شاءالله پیروزی به‌دست آید.

در این مراسم حسن مظفری مدیرکل آموزش و پرورش استان، نماینده‌ی ولی فقیه و امام جمعه‌ی زنجان و دیگر مسئولان استانی نیز حضور داشتند. همچنین از مادر شهید والا مقام رحیم جوادی تقدیر و از یادمان کنگره شهدای 3535 استان نیز رونمایی شد.

بیش از 200 هزار دانش‌آموز استان زنجان، امروز فعالیت‌های آموزشی و تربیتی خود را شروع کردند.

انتهای پیام

امتیازی داده نشده

ارسال نظر

Image CAPTCHA